• $7,4564
  • €9,0216
  • 438.408
  • 1524.49
14 Şubat 2020 Cuma 13:56 | Son Güncelleme:

Rum liderden 'uçak' özrü

Rum liderden 'uçak' özrü

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiadis, Suudi Şeyhi Abdurrahman Halid Salen bin Mahfuz'un özel uçağını kullanarak ailesiyle tatile gittiği için özür diledi. Rum kesiminde tartışmalar sürerken, Suudi şeyhinin ailesinden 18 kişinin de "Kıbrıs Cumhuriyeti" yani AB vatandaşı yapıldığı ortaya çıktı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Suudi Şeyhi Abdurrahman Halid Salen bin Mahfuz'un özel uçağını kullanarak ailesiyle tatile gittiği için özür diledi.

DHA'nın haberine göre, Güney Kıbrıs'ta tartışmalara neden olan olay, Anastasiadis'in, Suudi şeyhine ait özel uçakla yaptığı seyahatlerin ortaya çıkmasıyla başladı. Tartışmalar sürerken, Suudi şeyhinin ailesinden 18 kişinin de "Kıbrıs Cumhuriyeti" yani AB vatandaşı yapıldığı ortaya çıktı.

Rum Sayıştaylığı Dairesi de, seyahatler için bir rapor hazırlayarak Temcilciler Meclisi Denetleme Komitesi’ne sevk etti. Komite, Rum lider Anastasiadis'ten savunma istedi.

"SİYASİ ETİĞE AYKIRI, KABUL EDİYORUM"

Komiteye bir mektupla savunma gönderen Anastasiadis, ailesiyle gittiği Seyşeller tatilinde Suudi şeyhinin özel jetini kullandığı için özür diledi.

Anastasiadis, Suudi şeyhinin ailesinden 18 kişinin "Kıbrıs Cumhuriyeti" vatandaşlığı almasıyla ilgili, aleyhinde yapılan tüm suçlamaları ise reddetti. Rum lider Anastasiadis, vatandaş olanların "yatırım şartı" ile olduğunu savundu.

Anastasiadis mektubunda, Suudi şeyhinin uçağını ücretsiz olarak kullanarak ailece tatile gitmelerinin siyasi etik olarak doğru olmadığını belirterek, "Uçağı kullanmaktan kaçınabilirdim." dedi. Anastasiadis, uçağı kullanmasını "dostane bir jest" olarak savundu.

Rum siyasi partiler de, Anastasiadis'in açıklamalarından memnun olmadıklarını açıkladı.

<p>Bildiğiniz tüm futbol programlarını unutun. Futbolu Bilen “Var” 360 ekranlarında ezbe

Futbolu Bilen “Var” ile taraftarın sesi stüdyoya gelecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Seyirciler gösterinin bir parçası sandı! Korkunç gerçek sonradan ortaya çıktı

Sokak kedilerinin de artık bir kasabası var