• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
30 Ağustos 2012 Perşembe 01:52 | Son Güncelleme:

'Romney'nin seçilmesi, ülkemiz için en iyisi'

'Romney'nin seçilmesi, ülkemiz için en iyisi'

ABD'de 2008 yılı başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olan John McCain, "Mitt Romney'nin (başkan) seçilmesi, ülkemiz ve dünyamız için en iyi umutları temsil ediyor" dedi.

Romney'yi 2008 yılındaki parti ön seçimlerinde geride bırakıp, Cumhuriyetçilerin başkan adayı olmayı başaran, ancak seçimleri ABD Başkanı Barack Obama'ya karşı kaybeden McCain, aradan 4 yıl geçtikten sonra, bu sefer Romney'ye destek için, Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı'nda konuşma yaptı.

Cumhuriyetçi Parti Arizona senatörü McCain, "Mitt Romney'yi başkanlığa aday göstermemiz, partimiz için bir avantaj kazanmanın ötesinde bir maksat taşıyor. Ona, daha yüksek önemde bir iş yükledik. Romney'nin seçilmesi, ülkemiz ve dünyamız için en iyi umutları temsil ediyor. Bu seçimlerin, iç ve ekonomik meseleler üzerinde döneceği söyleniyor ama Mitt Romney de, biz de şunu biliyoruz ki, içerideki başarımız aynı zamanda dünyadaki liderliğimize bağlıdır" diye konuştu.

ABD'nin "hiçbir zaman geriden değil, hep önden liderlik yaptığını" ve Amerika'yı "müstesna ülke" yapan özelliğin de bu olduğunu belirten McCain, "Bir seçimle karşı karşıyayız. Geçmişimizden daha sönük ve daha tehlikeli bir geleceğe doğru düşüş yolunu takip etmeyi ya da başarısız giden yönetimimizi reforme etmeyi, zor durumdaki ekonomimizi yeniden canlandırmayı ve dünyadaki gücümüz ve liderliğimizin temellerini yenilemeyi seçebiliriz. Bu seçimlerde mevzu bahis olan şey bu" dedi.


McCain, ABD'nin son 4 yılda, küresel liderlik geleneğinden uzaklaştığını savunarak, "Hem içeride hem de dışarıdaki zorlukların çözümünün çok daha zor hale gelmesine izin verdik. Bu yolda daha fazla ilerlemeyi kaldıramayız. Latin Amerika'dan, Avrupa'ya, Asya'ya, Ortadoğu'ya ve özellikle varoluşsal tehdit altındaki bir ülke olan İsrail'e kadar, dost ve müttefiklerimizin Amerika'nın liderliğinden şüphe duymasına neden olmayı kaldıramayız" diye konuştu

McCain, konuşmasında ABD Başkanı Barack Obama'yı, Afganistan'dan çekilme konusunda tarih vermek, savunma bütçesinde daha fazla kesintiye gidilmesini önleyememek, İran ve Suriye'deki muhalefete yeterli destek sağlamamakla eleştirdi. McCain, "Maalesef, Başkanımız, Suriye, İran ve diğer yerlerdeki, kendilerini unutulmuş hisseden yalnızlık içindeki muhalif sesler için değerlerimize sadık kalmıyor" ifadesini kullandı.

McCain, "Dünyada liderliğimize duyulan ihtiyaç hiç bu kadar fazla olmadı. İnsanlar Amerika'dan daha azını değil, daha fazlasını istiyorlar. Dünyada nereye gidersem gideyim, insanlar bana Amerika'ya hala inançlarının olduğunu söylüyor. Bizim kendimize inancımızın hala kalıp kalmadığını öğrenmek istiyorlar. Ben, Mitt Romney'nin bu inanca sahip olduğuna ve bize öncülük edeceğine güveniyorum" diye konuştu.

AA
 

<p>DİSK'e bağlı Genel-İş ile Maltepe Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşm

Maltepe'de 5 gündür çöp toplanmıyor

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek