• $9,2558
  • €10,79
  • 529.638
  • 1437.24
25 Ağustos 2021 Çarşamba 09:47 | Son Güncelleme:

Romanya'da 6 bin yıllık mezarlık bulundu: Tarihin akışını değiştirebilir

Romanya'da 6 bin yıllık mezarlık bulundu: Tarihin akışını değiştirebilir

Romanya'nın Transilvanya bölgesinde, içinde çok sayıda insan iskeletinin bulunduğu bir mezarlık keşfedildi. Bilim insanları, 6 bin yıl öncesine (Neolitik dönem) tarihlenen mezarlıktaki keşiflerin, insanlığın kurduğu ilk uygarlıklara dair bilinmeyenleri açığa çıkardığını bildirdi.

Romanya'nın Transilvanya bölgesindeki kazılarda, yaklaşık 6 bin yıl önce ölen onlarca insanın kalıntılarını içeren çok sayıda mezar ortaya keşfedildi.

NTV'de yer verilen habere göre, antik mezarlık, Transilvanya'nın Kaloşvar kentindeki Iclod mahallesinin yakınlarında keşfedildi. İskeletlerin kafataslarının veya ayaklarının üzerinde çömlek kaplar bulundu. Araştırmacılar bu kapların öbür dünyaya adak olarak kullanıldığını söyledi.

Transilvanya Ulusal Tarih Müzesi'nden arkeolog olan Paul Pupeză, keşifle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Bu dönemde yaşayan insanların hikayelerinin ortaya çıkarılması çok önemli. Onlar hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek, kendimiz hakkında da o kadar bilgi sahibi oluruz."

KELT MEZARLIĞINA AİT KALINTILAR DA BULUNDU

Diğer taraftan araştırmacılar, aynı bölgede 2 bin 200 ile 2 bin yıl öncesine tarihlenen başka bir mezarlığında kalıntılarını ortaya çıkardı. Ancak, Taş Devri sakinlerinin aksine, Keltler ölüleri yaktı ve onların küllerini diğer eşyalarla birlikte çömleklere gömdü.

ROMANYA İNSANLIK TARİHİNE DAİR ÖNEMLİ KEŞİFLERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Bununla birlikte Romanya, 2014 yılında arkeologların Avrupa'nın en eski insan ayak izlerinden bazılarını bulduğu bir keşif de dahil olmak üzere, son birkaç yılda önemli arkeolojik keşiflere sahne oldu.

Bilim insanları, 1965 yılında Romanya'daki Ciur-İzbuc Mağarası'ndaki ayak izlerini tespit etti. Karpat Dağları'nda bulunan ve bir erkek, kadın ve çocuğa ait olduğu düşünülen ayak izlerinin hemen altında bulunan iki mağara ayısı fosilinin 2014 yılında yapılan radyo-karbon ölçümleri, bu ilk insanların izlerini 36 bin 500 yıl önce bıraktığını gösterdi.

NEOLİTİK ÇAĞ HAKKINDA

Cilalı Taş Devri veya bilimsel adıyla Neolitik Çağ (Yeni Taş Çağı) MÖ 8000 ile 5500 yılları arasında yaşandı. Bu dönemde, önceki devirlere göre daha sert ve daha düzgün taş aletler yapıldı. Topraktan veya kilden yapılan kaplar ateşte pişirilmesi sonucunda, seramik sanatı ortaya çıktı.

Öte yandan, Neolitik Çağ'da insanlık bilgi ve teknikte önceki dönemlere göre oldukça ileri bir düzeye çıktı. Kemik ve taştan daha kullanışlı aletler yapıldı.

İNSANLAR İLK KEZ NEOLİTİK ÇAĞ'DA YERLEŞİK DÜZENE GEÇTİ

Aynı zamanda, insanların yerleşik düzene geçmesi de bu dönemde meydana geldi. Birbirine yakın aileler topluca bir yerde oturarak tarihteki ilk köyleri kurdu. Ayrıca insanlar tahıl üretimine de bu dönemde başladı; hayvanlar evcilleştirildi ve insanlar tüketicilikten üretici duruma geçti. İlk ticari faaliyetler de bu devirde görüldü.

<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor

Çobanlıkla başladığı hayvancılıkta çiftlik sahibi oldu