• $7,3207
  • €8,8066
  • 407.101
  • 1530.04
18 Mayıs 2020 Pazartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Roma'nın 'Vefa'sı yok

Roma'nın 'Vefa'sı yok
- EMRE ÖZTÜRK

Türkiye'de MEB ve Vefa Destek Grupları pandemi döneminde yurdun en ücra köşesine bile uzaktan eğitimi götürürken İtalya'da öğrencilerin yüzde 61'i bu haktan yoksun.

Koronavirüs ile mücadelede sağlık sistemi çöken pek çok AB ülkesinden biri olan İtalya’da eğitim de sınıfta kaldı. Başkent Roma’da yaşları 6 ila 10 arası değişen 800 çocuk üzerinde ‘uzaktan eğitim’ araştırması yaptı. Araştırmada özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarının yüzde 61’inin imkansızlıklar nedeniyle uzaktan eğitim alamadığı ortaya çıktı. İmkanı olanların da çoğunluğu haftada 1-2 kez ders alıyor. Geri kalan bölümün de yüzde 11’i haftada 1 kez, yüzde 49’u iki kez bu imkana kavuşuyor.

İtalya’da çoğu aile kendi imkanlarıyla uzaktan eğitim aldırıyor.

DEV SEFERBERLİK

Roma’daki tablo Türkiye’deki seferberliği bir kez daha gözler önüne serdi. İçişleri Bakanlığı Bünyesi’nde kurulan Vefa Destek Grupları Edirne’den Kars’a kadar evlere internet, televizyon ve bilgisayar ulaştırdı. Milli Eğitim Bakanlığı da Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden 18 milyonun üzerinde öğrenci için uzaktan eğitime başladı. YÖK de öğrencilere 6 GB ücretsiz internet imkanı sundu.

<p>Türkiye ekonomisi koronavirüs salgınıyla mücadeleyle geçirdiği 2020 yılını yüzde 1,8'lik büyüme r

Kademeli normalleşmede kafe ve restoranlara gelebilecek yeni teşvikler neler?

İstanbul Başakşehir'de İETT otobüsleri kafa kafaya çarpıştı

İstanbul'da yeni kontrollü normalleşme sürecinden ilk kareler

Milli Savunma Bakanlığı, Libyalı askerlere ''havan eğitimi'' verdi