• $7,8881
  • €9,3996
  • 458.706
  • 1342.49
25 Nisan 2020 Cumartesi 10:56 | Son Güncelleme:

Reuters duyurdu! Kim Jong-un için harekete geçildi

Reuters duyurdu! Kim Jong-un için harekete geçildi

CNN ve diğer ABD'li medya kuruluşları tarafından durumunun kritik olduğu öne sürülen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için Çin hükümeti harekete geçti. Reuters haber ajansı, Kim Jong-un hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere Çinli sağlık uzmanlarının Kuzey Kore'ye gittiğini duyurdu.

İngiliz haber ajansı Reuters, "konuya aşina üç kaynağa" dayandırdığı haberinde, Çinli sağlık uzmanlarının yer aldığı bir heyetin, sağlık durumunun kötü olduğu iddia edilen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere Kuzey Kore'ye gittiğini duyurdu.

İddia, Kim'in sağlık durumu hakkında ABD merkezli basın kuruluşları tarafından servis edilen haberlerin ardından geldi.

Ajansa konuşan iki kaynak, Pekin'den Kuzey Kore'ye seyahat eden heyete, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Uluslararası İrtibat Dairesi'ne bağlı kıdemli bir üyenin başkanlık ettiğini söyledi.

Haberde, kaynakların "konunun hassasiyeti" nedeniyle kimliklerinin açıklanmamasını talep ettiği belirtti.

Diğer yandan ajans, söz konusu departman ve Çin Dışişleri Bakanlığı'nın, konuya ilişkin yorum talebine yanıt vermediğini ileri sürdü.

Seul merkezli haber portalı Daily NK ise Kuzey Kore liderinin, 12 Nisan'da kardiyovasküler bir cerrahi prosedür uygulandıktan sonra iyileştiğini kaydetti.

Reuters'a konuşan ve ABD istihbaratına yakın olduğu belirtilen bir kaynak da Kim Jong-un'un sağlık sorunlarının olduğunun bilindiğini ancak ciddi biçimde hasta olduğu veya nihayetinde halkın karşısına çıkamayacağı sonucuna varmak için hiçbir nedenlerinin olmadığını ifade etti.

CNN kanalı, Kim Jong-un'un ameliyat geçirdiği ve durumunun 'ciddi' olduğunu iddia etmiş, Kuzey Kore liderinin kalp ameliyatı geçirdiğini ve 'ciddi bir tehlike altında olduğunu' öne sürmüştü.

Güney Kore ise, "Kuzey Kore'de özel bir hareket tespit edilmediğini" söyleyerek Kim'in sağlığı üzerindeki korkuları azaltmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da geçtiğimiz günlerde iddialar hakkında yorumda bulunmuş, "İyi olmasını diliyorum" diyerek, Kim ile iyi bir ilişkilerinin olduğunu söylemişti.

ABD'de hayatını kaybedenleri vinç yardımıyla gömüyorlar!

Ramazan ayı başladı, camilere mahya asıldı

Vatan nöbetinde ilk iftar

Washington Büyükelçisi Kılıç:"Amerika'da vatandaşlarını götürebilen tek ülke biziz"

<p>İzmir'in Seferihisar ilçesinde 30 Ekim'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından evle

İzmir depreminin yaraları sarılıyor: Depremzedeler konteyner kentte yeni yaşamlarına başladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir araya geldi

İstanbul'da terör örgütü yönelik şafak operasyonu