• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
3 Ağustos 2021 Salı 21:32 | Son Güncelleme:

Rapor: New York Valisi hakkındaki taciz iddiaları tespit edildi

Rapor: New York Valisi hakkındaki taciz iddiaları tespit edildi

New York Eyalet Başsavcısı Letitia James, hakkında cinsel taciz iddiaları bulunan New York Valisi Andrew Cuomo'nun birden fazla kadını taciz ettiği sonucuna ulaştıklarını duyurdu.

New York Valisi Andrew Cuomo hakkında cinsel taciz iddiasıyla başlatılan soruşturma raporu yayımlandı. Eyalet Başsavcısı Letitia James tarafından başlatılan soruşturmayla ilgili raporda Vali Andrew Cuomo'nun birden fazla kadına cinsel tacizde bulunduğu iddia ediliyor.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Başsavcı James, açıkladığı 165 sayfalık raporla, Cuomo'nun eski ve yeni eyalet çalışanları dahil birden fazla kadını taciz ettiği sonucuna ulaştıklarını belirtti. Raporda, Vali'nin taciz iddialarını kamuoyuyla paylaşan bir kadına misillemede bulunduğu, Cuomo ile yardımcılarının "korku ve yıldırma ile rahatsız edici bir iş ortamı yarattığı" ve bu durumun cinsel istismara da neden olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, Vali Cuomo'nun eyalet çalışanları dahil olmak üzere birden fazla kadını taciz ettiği belirtilerek, "Vali Cuomo, hem federal hem de eyalet yasalarını ihlal ederek mevcut ve eski eyalet çalışanlarına cinsel tacizde bulundu. Yürütülen bağımsız soruşturmada, Cuomo'nun, çoğu genç olmak üzere birden fazla kadına eliyle, öperek, sarılarak ya da uygunsuz sözcükler sarf ederek cinsel tacizde bulunduğu tespit edildi" denildi.

Soruşturmayı yürüten Joon Kim, "Tanıklar ayrıca Vali'nin gündelik flört etmelerinin, fiziksel mahremiyetin ve uygunsuz yorumlarının normalleştirildiği ve görmezden gelindiği bir kültürden bahsetti" dedi.

11 saat süren sorgu

New York Eyalet Başsavcısı Letitia James sona eren Cuomo soruşturmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bağımsız müfettişler, New York Valisi Andrew Cuomo'nun birden fazla kadına cinsel tacizde bulunduğu, federal ve eyalet yasalarını ihlal ettiği sonucuna vardı. Soruşturma, Vali Cuomo'nun mevcut ve eski New York eyaleti çalışanlarını, istenmeyen ve rıza dışı temaslarda bulunarak müstehcen, cinsel nitelikte çok sayıda rahatsız edici yorum yaparak cinsel tacizde bulunduğunu tespit etti" dedi.

Vali Cuomo, eyalet müfettişlerinin kendisini 11 saat sorguladığını belirtti. Vali Cuomo raporun yayınlamasının ardından yaptığı açıklamada, hiçbir kadına cinsel tacizde bulunmadığını söyledi. Vali Cuomo'nun ayrıca New York'taki huzurevlerindeki ölümlerle ilgili yanlış veri verdiği iddiasıyla diğer bir soruşturmanın da devam ettiği belirtildi.

Vali, "İddialar gerçekleri yansıtmıyor" dedi

Demokrat Vali Cuomo, düzenlediği basın açıklamasında, 4 ay süren soruşturma sonucunda kendisine yöneltilen suçlamalara tek tek cevap verdi.

New York Başsavcısı Letitia James tarafından bu sabah açıklanan ve taciz edildiğini iddia eden kadınları haklı gösteren raporunun gerçekleri yansıtmadığını belirten Cuomo, "Kimseye uygunsuz bir şekilde dokunmadığımı veya uygunsuz cinsel girişimlerde bulunmadığımı doğrudan benden duymanızı isterim." dedi.

Cuomo, hakkındaki iddialarla ilgili avukatı tarafından hazırlanan detaylı bilgi ve belgelere kişisel internet sayfasından ulaşabildiğini aktararak, 63 yaşında olduğunu ve tüm hayatını halkın gözü önünde yaşadığını dile getirdi.

New York Times'ın bir düğünde bir kadının yüzüne dokunduğunu ve sonra onu yanağından öptüğünü gösteren bir fotoğrafı ilk sayfaya taşımasına da tepki gösteren Cuomo, "Bu bir ön sayfa haberi değil. Hayatım boyunca aynı hareketi herkes içinde yaptım. Ben bunu anne babamdan öğrendim. Bu anlatılanlar ben değilim." sözleriyle kendini savundu.

"Yeni bir cinsel taciz politikası ve prosedürleri tasarlamak ve kendim dahil tüm ekibi eğitmek için bir uzman getirdim, sorumluluğu kabul ediyorum." diyen Cuomo, bu gibi iddiaların siyasi puan kazanmak veya kişisel kazanç elde etmek uğruna gerçek cinsel taciz mağdurlarını itibarsızlaştırdığını söyledi.

<p>Pürüzsüz cilde sahip olmak kadınların en hassas olduğu noktalardan biri. Hava şartları, yanlış ku

Kışa girmeden pürüzsüz cildin sırrı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi