• $7,4676
  • €9,0586
  • 441.961
  • 1565.01
23 Aralık 2020 Çarşamba 21:54 | Son Güncelleme:

Putin'in B-52'lerine güncelleme... Rusya Stratejik Nükleer Kuvvetleri'ne teslim edildi

Putin'in B-52'lerine güncelleme... Rusya Stratejik Nükleer Kuvvetleri'ne teslim edildi

Sovyetlerden kalan, Soğuk Savaş dönemi uçaklarından Tu-95 stratejik bombardıman uçağına güncelleme yapıldı. Rusya Stratejik Nükleer Kuvvetleri güncellenen son versiyon uçakları teslim alarak bünyesine kattı. Tu-95'ler Amerikan B-52'lerin muadili olarak biliniyor.

Rusya'nın Stratejik Nükleer Kuvvetleri, güncellemeleri tamamlanan, ABD yapımı B-52'lerin muadili olan Tu-95 stratejik bombardıman uçağının geliştirilmiş son versiyonunu teslim alarak filosuna kattı.

Star.com.tr'nin National Interest'ten aldığı habere göre, Soğuk Savaş döneminde SSCB'de Tupolev tarafından üretilen Tu-95 strateji bombardıman uçağının, Rusya Hava Kuvvetleri’nin sahibi olduğu en eski platformlardan biri olduğu biliniyor.

Bu hafta içerisinde Rusya Stratejik Nükleer Kuvvetleri, güncellemeleri tamamlanan geliştirilmiş bombardıman uçaklarının son versiyonunu teslim aldı.

Savunma Bakanı Sergey Şhoygu, pazartesi günü bakanlık yönetim kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya Stratejik Nükleer Kuvvetleri'ne beş adet yükseltilmiş Tu-95 strateji bombardıman uçağının teslim edildiğini bildirdi.

Tu-95, Soğuk Savaş yıllarında SSCB topraklarına nükleer bomba taşınabilmesi amacı ile geliştirilen Amerikan B-52 Stratofortress uzun menzilli stratejik bombardıman uçağı gibi Rus Hava Kuvvetleri'nde aktif hizmet veren en eski tasarımlardan biri olmasına rağmen, yakın zamanda emekliye ayrılma belirtisi göstermiyor.

1950’li yıllardan beri kullanılan ve bugün dünyada hizmet veren tek pervaneli bombardıman uçağı olan Tu-95, süreç içerisinde çok sayıda modernizasyon programına dahil edildi.

Etiyopya'da köye saldırı... Çok sayıda ölü var

Trump'ın 4 yılı: 25 bin tweet attı, 315 gün golf oynadı

<p>Moldova asıllı ses sanatçısı Leonida Timuş, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un son dönemdeki

Moldova asıllı sanatçı Macron'un İslamiyet karşıtı açıklamalarına Fransızca ilahi ile tepki gösterdi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Engelli ve yaşlılara aşı uygulanmaya başladı

Mandaların eksi 10 derecede yemek arayışı