• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
28 Nisan 2021 Çarşamba 14:05 | Son Güncelleme:

Prof. Dr. Uğur Şahin: Geliştirdiğimiz aşının bu varyanta karşı etkili olacağından emin eminiz

Prof. Dr. Uğur Şahin: Geliştirdiğimiz aşının bu varyanta karşı etkili olacağından emin eminiz

Küresel çapta panik yaratan koronavirüsün Hindistan varyantı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Uğur Şahin, "Geliştirdiğimiz aşının bu varyanta karşı etkili olacağından eminiz" dedi.

Koronavirüsün Hindistan varyantı ile ilgili milyonların yüreğine su serpen bir açıklama yapan, Prof. Dr. Uğur Şahin, firmasının Pfizer ile ortaklaşa geliştirdiği aşının koronavirüsün Hindistan varyantına karşı etkili olduğuna olan güvenini dile getirdi.

NTV'de yer alan haberde basın mensuplarının karşısında konuşan Şahin, "Hala Hint varyantını test ediyoruz, ancak Hint varyantında daha önce test ettiğimiz ve aşımızın etkili olduğu mutasyonlar var, bu yüzden bu varyantta da etkili olacağından eminim" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, ilk olarak Hindistan'da tespit edilen corona virüs varyantı B.1.617'nin en az 17 ülkede görüldüğü ve bin 200 den fazla sekansı olduğunu belirtti.

Uğur Şahin, Hint mutasyonunda görülen bazı unsurların daha önceki testlerde işe yaradığını söylerken, "Aşı çok akıllı bir şekilde geliştirildi, endişelenecek bir şey yok" ifadelerini kullandı.

HİNDİSTAN HAFTALARDIR KABUSU YAŞIYOR

Son dönemde Covid-19 ile mücadele etmekte zorlanan ve rekor üzerine rekor kıran Hindistan'da oksijen tüpünün ve boş yatakların tükendiği bildirilirken Hindistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 360 bin 960 yeni vaka tespit edildiği, toplam vaka sayısının 17 milyon 997 bin 267'ye yükseldiği açıklanmıştı.

Son 24 saatte COvid-19 nedeniyle 3 bin 293 kişinin hayatını kaybettiği Hindistan'da can kaybı sayısı ise 200 bini aşarak 201 bin 187'e ulaştığı belirtildi.

'ÇİFT MUTANT' OLARAK ADLANDIRILDI

İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan, daha sonra ABD'nin California eyaletinde görülen Covid-19'un "çift mutant" varyantı daha sonra İngiltere'ye sıçramıştı.

  • BioNTech aşı
  • hindistan varyantı
  • Hindistan varyantına karşı etkili
<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı