• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
22 Haziran 2018 Cuma 14:21 | Son Güncelleme:

Pompeo'nun, İran tweetleri, Dışişleri Sözcüsü Nauert'in günlük basın brifinginde gündem oldu

Pompeo'nun, İran tweetleri, Dışişleri Sözcüsü Nauert'in günlük basın brifinginde gündem oldu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun son günlerde attığı İran tweetleri, Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert'in günlük basın brifinginde gündem oldu. İran'da 'protestoların yükseliş eğiliminde' ve 'gençlerin yüzde 30'unun işsiz' olduğunu iddia eden 20 Haziran tarihli iki tweeti gerçekten Pompeo'nun atıp atmadığının sorulması üzerine 'Bakan Twitter hesabını yakından takip ediyor' yanıtını veren Nauert, bu kez 'Bu iki tweetle vermek istediği mesaj neydi' sorusuyla karşılaştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun son günlerde attığı İran tweetleri, Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert'in günlük basın brifinginde gündem oldu. İran'da 'protestoların yükseliş eğiliminde' ve 'gençlerin yüzde 30'unun işsiz' olduğunu iddia eden 20 Haziran tarihli iki tweeti gerçekten Pompeo'nun atıp atmadığının sorulması üzerine ''Bakan Twitter hesabını yakından takip ediyor'' yanıtını veren Nauert, bu kez ''Bu iki tweetle vermek istediği mesaj neydi'' sorusuyla karşılaştı.

Uzun bir İran eleştirisine girişirken ''Bakan protestoların devam ettiği olgusuna dikkat çekiyor'' ifadesini de kullanan Nauert'e Pompeo'nun İran'la ilgili açıklamalarının rejim değişikliği istediği şeklinde yorumlandığı hatırlatıldı. ''Biz rejimin davranışlarında değişiklik istiyoruz'' karşılığını veren Nauert'i AP muhabiri Matthew Lee daha da sıkıştırdı.

'AÇIKLAMANIN KENDİSİNE AÇIKLAMA LAZIM'

Pompeo'nun 'İran'da protestoların yükseliş eğilimi' tweetine ''Bu açıklanabilir'' diye yazdığına dikkat çeken Lee, grafiğe bakan pek çok kişinin bu söze şaştığını, çünkü bizzat grafiğin açıklamaya muhtaç olduğunu, x düzleminde zaman aralığı verildiğini, ama y düzleminde verilen rakamların protestocu sayısı mı yoksa protesto sayısı mı olduğunun belli olmadığını, sadece okun ucuna 'eğilim' yazıldığını belirtti.

ENFORMASYON KAYNAĞI MUAMMASI

Lee ''Ve bu bilginin kaynağına da yer verilmedi'' diye vurgulayınca Nauert ''Enformasyonun kaynağı, ABD hükümeti'' dedi.

AP muhabiri ''İran'da büyükelçiliğiniz ve çalışanınız olmadığına göre nasıl oldu da, nereden böyle bir enformasyon edindiniz'' diye ısrar edince Dışişleri Sözcüsü ''Bunlar ABD hükümetinin biraraya getirmeyi becerebildiği ABD hükümeti istatistikleri'' diye konuştu.

'BELLİ Kİ İSTİHBARAT'

Lee ''Nereden, İran muhalefeti mensuplarının Twitter hesaplarından mı'' diye sorunca Nauert ''Tüm ayrıntıları veremem'' dedi, ama ''Belli ki istihbarat'' çıkışıyla karşılaştı.

'GELECEKTE TEMEL BİLGİLERİ VERMEYİ UNUTMAYIN'

''Enformasyonumuz çeşitli kaynakların geniş bir yelpazesinden gelir, bunu burada bırakacağım'' karşılığını veren Nauert, Lee'den ''Gelecekte grafik tweetlediğinizde ya da yayımladığınızda x-y düzleminde hangi verilerin kullanıldığı ve verilerin kaynağının ne olduğu gibi temel bilgileri yazabilirsiniz'' azarını işitti.

'ABD HÜKÜMETİNİ KAYNAK GÖSTERİP KULLANIN'

ABD Dışişleri Sözcüsü ''İsterseniz grafiği kullanıp kaynak diye ABD hükümetini gösterebilirsiniz'' diye üste çıkmaya çalışınca AP muhabiri ''Bakıyorum da bu konu üzerinde yeterince düşünmüşsünüz, zira grafiğin arka planındaki fotoğraf, AP fotoğrafı'' diye çıkıştı.
 

''Ah, AP fotoğrafı mı'' diye şaşıran Nauert'e ''Evet, altında da AP yazıyor'' karşılığını vererek salondakileri güldüren Lee, ''Asıl enformasyonun kaynağını ve gerçekte enformasyonun neyi gösterdiğini bilseydik, iyi olurdu'' diye altını çizdi.

Bu tartışmaya koşut ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 21 Haziran'da doğrudan İran liderliğine ağır suçlamalar yönelten iki tweet daha attı.

(Sputnik)

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü