• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
15 Temmuz 2016 Cuma 00:10 | Son Güncelleme:

PKK'nın silah baronu yakalandı 

PKK'nın silah baronu yakalandı 

Türkiye ile Rusya ilişkilerin normalleşmesinden sonra Moskova yönetimi, PKK'nın silah lojistiğini sağlayan Zahari Kalaşov'u gözaltına aldı. 

Rusya’da yeraltı dünyasının en etkili ismi olarak gösterilen ve terör örgütü PKK'ya silah sağladığı bilinen Şakiro lakaplı Zahariy Kalaşov, Rus polisinin önceki gün Moskova'da düzenlediği operasyonda gözaltına alındı. Lüks malikanesinde yakalanan 63 yaşındaki Kalaşov için 15 Ağustos'a kadar tutukluluk kararı verildi. Gürcistan doğumlu ve Ezidi Kürt asıllı bir aşiretin en büyük çocuğu olan Kalaşov'un son 8 ayda 3 kez PKK'nın yöneticileriyle Bağdat'da bir araya geldiği, PKK'nın elinde bulunan bazı ağır silahları sağladığı belirtiliyor. 

7 yıl sonra rusya'da

Argümenti Fakti gazetesinde yer alan bilgilere göre Kalaşov, 2006 yılında İspanya'da kara para aklama ve diğer bazı suçlardan 7 yıl hapse mahkum olduktan sonra cezasını çekip Rusya'ya döndü. Cezaevinden çıktıktan sonra Suriye'ye silah geçişlerinde önemli rol oynadığı vurgulanan Kalaşov'un, geçen yıl öldürülen mafyanın 1 numaralı ismi, yakın dostu ve ortağı “Ded Hasan”ın (Aslan Usoyan) yerini aldığı iddia edilmişti. 

30 BİN DOLARLIK CİNAYET

Rus gazetesi İzvestiya, Kalaşov'un Moskova’da “Element” adlı bir Kore restoranının  30 bin dolarılık alacağının ödenmemesi ve konunun mafyaya havale edilmesi sonrası iki kişinin öldürülmesinde parmağı olduğu iddiasıyla gözaltına alındığını öne sürdü. 

Ded Hasan'ın yerine geçti

2010 yılında yayınlanan Wikileaks belgelerinde, ABD'nin Madrid Büyükelçiliği'nden Washington'a gönderilen kriptolu bir mesaja yer veriliyordu. Mesajda, İspanyol Başsavcı Jose Grinda Gonzalez'le yapılan görüşmeler aktarılıyor ve Aslan Usoyan (Dede Hasan) liderliğindeki çetenin, yasadışı yolları kullanarak PKK'ya silah aktardığı anlatılıyordu. O dönem Usoyan'ın sağ kolu olan Kalaşov'un da silah ticaretini yöneten isim olduğu yine aynı belgede yer alıyordu. Rus mafyasının kara parasını aklayan ve yasadışı silah ticaretiyle uğraşan Kalaşov, 2005 yılında 'Eşek arısı' adı verilen operasyonda İspanya'dan kaçmayı başardı, 2006'da Birleşik Arap Emirlikleri'nde yakalanarak İspanya'ya iade edildi. 7 yıl hapis  ve tahliyesinin ardından Rusya'ya dönen Kalaşov hakkında Gürcistan'da gıyaben verilmiş 18 yıllık hapis cezası bulunuyor. Usoyan'ın 16 Ocak 2013'ta Moskova'da öldürülmesinin ardından örgütün başına Kalaşov'un geçtiği belirtiliyor.

 

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü