• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
24 Mayıs 2021 Pazartesi 17:25 | Son Güncelleme:

Belarus'ta bir yolcu uçağına daha bomba ihbarı yapıldı

Belarus'ta bir yolcu uçağına daha bomba ihbarı yapıldı
AA, DHA

Belarus'ta dün bir yolcu uçağına yapılan bomba ihbarının ardından bu kez de Minsk-Frankfurt seferine ihbar gerçekleştirildi. Uçağın gerekli kontrollerinin yapılmasının ardından önlemler alındı. Öte yandan dünkü asılsız ihbara ABD, NATO ve AB'den sert tepki verilmişti.

Belarus'ta Minsk Havaalanı'nda Alman hava yolu şirketi Lufthansa'ya ait bir uçağa yönelik bomba ihbarı yapılması üzerine uçağın kontrol edildiği bildirildi.

AA'da yer alan habere göre; Minsk Ulusal Havaalanı basın servisinden yapılan açıklamada, Lufthansa'ya ait Minsk-Frankfurt seferini gerçekleştirecek LH1487 uçuş numaralı uçakta bomba olduğuna dair kimliği belirsiz bir kişiden elektronik posta yoluyla ihbar geldiği belirtildi.

İhbar üzerine uçuşun durdurulduğu bilgisi paylaşılan açıklamada, havacılık güvenliğine uygun olarak gereken önlemlerin alındığı ve kontrol yapıldığı ifade edildi.

Açıklamada, tüm ilgili tarafların olayla ilgili bilgilendirildiği kaydedildi.

İHBARLAR PEŞ PEŞE GELDİ

Dün, Atina'dan Vilnius'e seyahat eden 123 yolcunun bulunduğu Ryanair'e ait yolcu uçağı Belarus hava sahasında iken yapılan bomba ihbarı üzerine Minsk Havaalanına acil iniş yapmış, güvenlik nedeniyle Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun talimatıyla uçağa eşlik etmek üzere bir Mig-29 savaş uçağı kaldırılmıştı.

ABD'DEN "DERHAL SERBEST BIRAKIN" UYARISI

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri, iki AB üye devleti arasında uçuşun zorla yönlendirilmesini ve ardından gazeteci Raman Protaseviç'in Minsk'te gözaltına alınmasını şiddetle kınıyor. Derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" denildi. Açıklamada Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'ya yönelik ifadeler de dikkat çekti. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,"Lukaşenko rejimi tarafından yapılan bu şok edici eylem, ABD vatandaşları da dahil olmak üzere 120'den fazla yolcunun hayatını tehlikeye attı. Belarus güvenlik servislerinin dahil olduğunu ve uçağa eşlik etmek için Belarus savaş uçaklarının kullanıldığını gösteren ilk raporlar, derinden endişe verici ve tam bir soruşturma gerektiriyor." ifadelerine yer verildi.

AVRUPA KOMİSYONU KRİZİ TARTIŞACAK

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Belarus'un bu eylemini 'rezil' ve 'yasa dışı' olarak değerlendirdi. Leyen, "Belarus'taki rejimin rezil ve yasa dışı davranışının sonuçları olacaktır. Ryanair kaçırılmasından sorumlu olanlara yaptırım uygulanmalıdır. Gazeteci Roman Protaseviç derhal serbest bırakılmalıdır. Avrupa Komisyonu, yarın yapılması gerekenleri tartışacak" dedi.

"BELARUS HÜKÜMETİNİ SORUMLU TUTUYORUZ"

Öte yandan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Michel, "Ryanair uçağının Minsk'e zorla iniş yaptığına dair haberler çok endişe verici. Belarus yetkililerini, uçuşu ve tüm yolcularını derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz" dedi. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı paylaşımda, "Tüm yolcuların ve uçakların güvenliğinden Belarus hükümetini sorumlu tutuyoruz" ifadelerine yer verdi.

NATO: BU CİDDİ VE TEHLİKELİ BİR OLAY

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, NATO'nun yaşanan olayı yakından takip ettiğini ifade ederek, "Ryanair uçağının Belarus'a zorla inişini yakından izliyoruz ve muhalefet figürü Roman Protaseviç'in gözaltına alındığını öğrendik. Bu, uluslararası soruşturma gerektiren ciddi ve tehlikeli bir olaydır. Belarus, mürettebatın ve tüm yolcuların güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamalıdır" dedi.

<p>Artvin'in Arhavi ilçesinde meydana gelen sel felaketinin yeni görüntüleri ortaya çıktı. Kapisre d

Artvin'deki selde evlerini su basan karı koca, komşularının sarkıttığı iple kurtuldu

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak