• $8,6735
  • €10,1766
  • 491.609
  • 1407.46
3 Haziran 2021 Perşembe 15:25 | Son Güncelleme:

Pentagon itiraf etti: "Operasyon bölgelerinde öldürdük"

Pentagon itiraf etti: "Operasyon bölgelerinde öldürdük"

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) savaş bölgelerinde icra edilen operasyonlarda 23 sivilin öldürüldüğünü kabul etti. Savaş bölgelerindeki sivil kayıpları takip eden İngiltere merkezli bir platformun raporuna göre, yaşanan sivil ölümlerinin Pentagon raporundaki sayının yaklaşık 5 katı olduğu öne sürüldü.

ABD ordusu, 2020'de savaş bölgelerinde icra edilen operasyonlarda 23 sivilin öldürüldüğünü kabul etti. Savaş bölgelerindeki sivil kayıpları takip eden İngiltere merkezli Airwars Platformu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada ise ABD operasyonlarında yaşanan sivil ölümlerinin Pentagon raporundaki sayının yaklaşık 5 katı olduğu öne sürüldü.

AA'nın haberine göre, ABD Savunma Bakanlığının, Kongre'nin 2018'den bu yana yıllık hazırlamasını talep ettiği ve bir bölümü kamuya açıklanmayan raporunda, ABD askerlerinin yurt dışındaki operasyonlarında geçen yıl 23 sivilin öldüğü, 10 sivilin yaralandığı açıklandı.

Raporda, sivil kayıplarında 20 ölümle Afganistan'ın başı çektiğine, diğer ikisinin Irak ve Somali olduğuna işaret edilirken 23'üncü can kaybının ise nerede yaşandığı açıklanmadı.

Sivil can kayıpları için ABD Savunma Bakanlığına 3 milyon dolarlık tazminat bütçesi ayrıldığı vurgulanan raporda, daha önce bu miktarda bir tazminatın ödenmediğine dikkat çekildi.

ABD OPERASYONLARINDAKİ SİVİL KAYBININ AÇIKLANANIN YAKLAŞIK 5 KATI OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Savaş bölgelerindeki sivil kayıpları takip eden İngiltere merkezli Airwars Platformu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada ise ABD operasyonlarında yaşanan sivil ölümlerinin Pentagon raporundaki sayının yaklaşık 5 katı olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, sadece ABD hava saldırılarında 102 sivilin öldürüldüğü iddia edildi.

Öte yandan, Airwars Platformu'nun açıklamasında, Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) verilerine göre, yalnızca Afganistan'daki ABD hava operasyonlarında 89 sivil öldüğü ve 31 kişinin de yaralandığına işaret edildi.

<p>İstanbul Kartal'da 3 gün önce  ailesinin polise kayıp başvurusunda bulunduğu 16 yaşındaki Arda Yu

Kayıp genç ormanda ölü bulundu

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi