• $7,4191
  • €9,0188
  • 445.627
  • 1569.35
12 Ocak 2021 Salı 15:47 | Son Güncelleme:

“Papa tutuklandı” iddiası nereden çıktı? Vatikan'da güç çekişmesi mi yaşanıyor? İtalyan akademisyen, Aksam.com.tr'ye konuştu

“Papa tutuklandı” iddiası nereden çıktı" Vatikan'da güç çekişmesi mi yaşanıyor" İtalyan akademisyen, Aksam.com.tr'ye konuştu
Aksam.com.tr

Vatikan'da yaşanan geniş çaplı elektrik kesintisi ve Papa Franceso ile ilgili dolaşıma giren “Papa tutuklandı mı?” iddiaları, pek çok komplo teorisini de beraberinde getirdi. Aksam.com.tr'ye konuşan İtalyan akademisyen ve köşe yazarı Pietro Paganini, Vatikan'la ilgili ortaya atılan iddiaların perde arkasını anlattı.

Papa Franceso ile ilgili olarak sosyal medyada dolaşıma giren “Papa tutuklandı mı?” sorusu ve Vatikan’da yaşanan elektrik kesintisinin bir “karartma” olduğu iddiası, pek çok komplo teorisinin ortaya atılmasına sebep oldu.

Aksam.com.tr’den Osman Özdemir’e konuşan İtalyan akademisyen ve köşe yazarı Pietro Paganini, Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco ve Vatikan hakkında ortaya atılan iddialara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Söylentiden ibaret”

Papa Francesco ile ilgili iddiaların ilk olarak yurt dışı kaynaklı küçük haber sitelerinde yer aldığını, buna karşın İtalyan basınında herhangi bir haber çıkmadığını belirten Paganini, “Vatikan’ı yakından takip eden gazeteci arkadaşlarım, iddia edildiği gibi olaylar yaşanmadığını ve tüm bunların birer söylentiden ibaret olduğunu söyledi.” dedi.

“Papa Francesco, kilisenin ‘kurumsal yapısı’ tarafından hiç sevilmedi”

Aslen Arjantinli olan Papa Franceso’nun kilisenin “kurumsal yapısı” tarafından hiçbir zaman çok sevilmediğini, çünkü hep “dışarıdan gelen biri” olarak görüldüğünü ifade eden Pietro Paganini, “Papa’nın sol/sosyalist görüşlere sahip olması da pek çok kişi tarafından sevilmemesine sebep oldu.” diye konuştu.

“Vatikan son yıllarda pedofili ve yolsuzluk iddialarıyla anılıyor”

Katolik Kilisesi’nin uzun zamandır pedofili ve yolsuzluk olaylarıyla anıldığını anlatan Paganini, şunları kaydetti:

“Papa Francesco, söz konusu pedofili ve yolsuzluk olaylarına karışan kardinalleri ayıklama çabasıyla biliniyor. Son iki yıldır bazı kardinallerin ve kiliseyle bağlantısı olan insanların, Vatikan’ın parası ile yolsuzluk yaptıklarına dair skandallar yaşanıyor. Bazı taşınmazların uygunsuz bir şekilde el değiştirmesi, Vatikan Bankası üzerinden yapılan hukuksuz para akışlarına ilişkin skandal haberleri çıkıyor. Fakat bunlar doğrudan Papa ile ilişkili meseleler değil, tekil olarak kardinallerin adının geçtiği olaylardır.”

“Sisteme çomak sokmak isteyen Papa, yeni düşmanlar edindi”

Bir Vatikan uzmanı olmadığının, fakat akademi ve basın camialarına yakın olmasından dolayı olayları yakından takip etme imkânı bulunduğunu kaydeden Pietro Paganini, şöyle konuştu:

“Tüm gelişmeler ışığında yaptığım çıkarımlara göre, Papa Francesco, kilisedeki mevcut sisteme ve yolsuzluklara çomak sokmaya çalıştığı için kilise içerisindeki düşmanlarının sayısını artırmış oldu. Tüm bunların temelinde para yatıyor.”

Haberin Özeti

Vatikan'da yaşanan geniş çaplı elektrik kesintisi ve Papa Franceso ile ilgili dolaşıma giren “Papa tutuklandı mı?” iddiaları, pek çok komplo teorisini de beraberinde getirdi. Aksam.com.tr'den Osman Özdemir'e konuşan İtalyan akademisyen ve köşe yazarı Pietro Paganini, Vatikan'la ilgili ortaya atılan iddiaların perde arkasını anlattı.
• "İddiaların tamamı birer söylentiden ibarettir."
• "Aslen Arjantinli olan Papa Francesco, kilisenin 'kurumsal yapısı' tarafından hiçbir zaman sevilmedi."
• "Bazı kardinaller ve Vatikan'a yakın insanlar, kilisenin parasıyla yolsuzluk yapıyor. Papa Francesco bu gibi olaylara çomak sokmaya çalıştığı için kilise içerisindeki düşmanlarının sayısını artırmış oldu."
• "Tüm bunların temelinde para yatıyor."
<p>ATV'nin reyting rekorları kıran başrolünde Burak Özçivit'in rol aldığı Kuruluş Osman dizisi Türk

Ahmet Yenilmez 'Kuruluş Osman'ı' anlattı: Demirci Davut'un sahnelerine dikkat edin!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı

Azerbaycan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor