• $7,4126
  • €9,0354
  • 441.784
  • 1542.45
01 Temmuz 2020 Çarşamba 17:16 | Son Güncelleme:

Pakistan ordusu, 20 bin askerini Keşmir ve Gilgit Baltistan'ın yanındaki Kontrol Hattına taşıdı

Pakistan ordusu, 20 bin askerini Keşmir ve Gilgit Baltistan'ın yanındaki Kontrol Hattına taşıdı

Hindistan İstihbarat kaynaklarının iddiasına göre Pakistan, kuzeydeki Ladakh'a bitişik bölge olan Keşmir ve Gilgit Baltistan'ın yanındaki Kontrol Hattı boyunca iki bölüm askerininin konumunu değiştirdi.

Hindistan ile Çin arasındaki sınır gerilimi devam ederken, Hindistan istihbaratına göre Pakistan ordusu, 20 bin askerini Keşmir ve Gilgit Baltistan'ın yanındaki Kontrol Hattına taşıdı.

Star.com.tr'de yer alan haberde Hindistan kaynakları askeri hareketliliği, Pakistan'ın, Çinle gerilim yaşayan Hindistan'a iki cepheden savaş açma çabalarının bir parçası olarak gördüklerini duyurdu.

Kaynaklara göre, 20 bin kadar Pakistan askeri, Çin'in askeri varlığına uyum sağlayacak şekilde kuzey Ladakh bölgesine taşındı.

İddia doğruysa, Pakistan'ın şu an bölgeye konuşlandırdığı birliklerin düzeyi, 2019'daki Balakot hava saldırılarını takip edenden çok daha fazla.

Kaynaklar, son haftalarda Çinli ve Pakistanlı yetkililer arasında bir dizi toplantı yapıldığını ve bunu Gilgit-Baltistan'daki birliklerin kitlesel asker kaydırmaların izlediğini ileri sürdü.

Hindistan haber sitesi The Economic Times, Çinli yetkililerin keşmirde gerilimi tırmandırmak için El Bedir örgütüyle görüştüğünü de iddiasına ekledi.

Öte yandan, bu hafta başında Çin'in bir yakıt ikmal uçağı, Keşmir'in Pakistan yönetimine bağlı bölümündeki Skardu'ya indi.

Doğu Ladakh yakınlarındaki Çin hava faaliyetlerindeki artış, Pakistan Hava Kuvvetleri'nin Gilgit-Baltistan'daki hava üslerini kullanma olasılığını gündeme getirdi.

Hindistan, 4.057 km'lik Fiili Kontrol Hattı boyunca birliklerin ayrılması konusunda Çin ile görüşmeler yaparken, uydu görüntülerinde sınırın her iki tarafında da asker ve zırhlı araç konuşlandırmada artış gözlemlendi.

Geçtiğimiz haftalarda, Hindistan ve Çin'in sınır muhafızlarının karşı karşıya gelmesi sonucu, Ladakh'da 20 Hintli asker ölmüştü.

Hindistan ile Pakistan arasında, Ağustos 2019'dan bu yana, Keşmir'in özel statüsünden kaldırılmasıyla gerilim yaşanıyor.

<p>Peki, doğru beslenme nasıl olmalı? Vücudu yeni haftaya nasıl hazırlamalı? Beslenmede doğru biline

Beslenmede doğru bilinen yanlışlar neler?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor

Kilo vermek için iştah kapatan besinler