• $7,8158
  • €9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
23 Ekim 2020 Cuma 15:02 | Son Güncelleme:

Özbek dili Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçiyor

Özbek dili Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçiyor
DHA

Özbek dilinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine tam geçişini hızlandıran kararname çıkarıldı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Özbek dilinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine tam geçişini hızlandıran kararnameyi çıkardı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyaev, Özbek dilinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine tam geçişini hızlandırmak için bir kararname çıkardı. 21 Ekim’de çıkarılan kararname, Orta Asya ülkesi Özbekistan’ın dilinde reform yapmak ve kullanımını genişletmek için defalarca girişimi sürdürürken 2020-30 dönemi için dil politikasını ana hatlarıyla belirtiyor. Kararnamenin bir ayağı, hükümeti, Latin alfabesine dayalı Özbek alfabesine tam geçiş için bir yol haritası geliştirmek ve başkanlık yönetimine sunmak üzere üç ay içinde bir çalışma grubu oluşturmaya çağırıyor. Başka bir bölüm, Nisan 2021’e kadar memurların Özbekçe bilgilerinin sertifikasyonu için çağrı yapıyor.

Belgede ayrıca 2030’a kadar anaokullarının yüzde 80’inin Özbekçe konuşması gerektiği belirtiliyor. Özbekçe dil öğretimi saatlerini de artırmayı hedefliyor. Özbekçe, 1920’lerin sonlarına kadar Arap alfabesiyle yazıldı, ardından Türk dillerinin Latinizasyonunun bir parçası olarak Latin alfabesine geçildi. Sovyetler 1940’ta Kiril alfabesini tanıttı. 1990’ların başlarında, yeni bağımsızlığını kazanan Özbekistan devleti Latin alfabesine geri dönmeye başladı, ancak Kiril alfabesi hala yaygın olarak kullanılıyor. Çeşitli yinelemelerden geçtikten sonra, Taşkent Devlet Üniversitesi’ndeki bir çalışma grubu, 2019’da Latin alfabesine dayanan güncellenmiş Özbek alfabesinin son taslağını sundu. Dilbilimcilerin güncellenmiş alfabesi, 29 harf ve sert bir işareti belirtmek için Kiril alfabesindeki kesmeye karşılık gelen 30 karakterden oluşuyor.

<p>Akdeniz'de, merkez üssü Antalya'nın Gazipaşa ilçesi açıkları olan 5.2 büyüklüğünde depreme canlı

Depreme canlı yayında yakalandı: Korku dolu anlar kamerada

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yıllardır yanlış kullanıyoruz! İcat eden kişi amacını açıkladı

Toros Dağlarında yetişen iğneli andız adece pekmez olarak tüketiliyor