• $7,3648
  • €8,932
  • 417.875
  • 1469.33
29 Ağustos 2012 Çarşamba 11:55 | Son Güncelleme:

Obama'nın yönetimine sert eleştiri

Obama'nın yönetimine sert eleştiri

ABD'de 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Mitt Romney'nin Cumhuriyetçilerin resmen başkan adayı ilan edildiği Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı, beklendiği gibi ABD Başkanı Barack Obama'nın özellikle ekonomi alanındaki yönetimine sert eleştiri yarışına sahne oldu.

Amerikan halkı bu hafta Cumhuriyetçi Parti'nin kurultayına ve güneydoğu sahillerini vuran Isaac kasırgasına odaklandı. Isaac kasırgasının ABD sahillerini vurmaya başlamasından hemen önce Cumhuriyetçi Parti, partisinin başkan adayını resmileştirdi. Artık Mitt Romney, resmi olarak partisinin bayrağını taşır hale geldi.
        
Gelecek hafta da Demokratların ulusal kurultayı yapılacak ve burada da Obama'nın yeniden başkan adayı olması resmileştirilecek. Böylece aslında Amerikan halkı iki hafta üst üste iki parti ve iki adayı ekranları başından arka arkaya izleme fırsatı bulacak, iki ideolojinin, farklı ideallerin ve savunuların çatışmasını daha net görme şansı edinecek.
        
Florida eyaletinin Tampa kentinde düzenlenen kurultayla birlikte, Cumhuriyetçi Parti'nin resmi seçim kampanyası da başlamış ve seçime kadarki 2 aylık süredeki en kritik döneme girilmiş oldu.
        
Cumhuriyetçiler, her bir detayı düşünerek özenle hazırladıkları görkemli kurultayla, ülke genelindeki anketlerin bazısına göre Obama ile başa baş, bazısına göre ise Obama'yı çok az geriden takip ettiği görünen Romney'yi hem insani yönü hem de iş ve siyaset alanındaki başarılarıyla Amerikalı seçmene daha iyi tanıtmayı ve özellikle kararsız ve bağımsızları etkilemeyi amaçlıyor. Romney'nin ön seçimlerde gönüllerini çelmede zorlandığı partinin muhafazakar tabanındaki şüphelerin giderilmesi ve seçmende Romney'nin iş dünyası geçmişiyle "Amerikan ekonomisini kurtaracak kişi olduğu" izlenimi yaratılması da Cumhuriyetçilerin kurultaydaki ana hedeflerinden birisi.
       
Anketlerde, ekonomiyle alakalı konularda halkın daha çok güvenini aldığı görülse de "beğenilirlik" ve karakterle ilgili anketlerde Obama ile arasındaki farkı hala kapatamayan ve kimilerinin kafasındaki büyük servetiyle sıradan vatandaşın halini anlayamayacağı imajını henüz istediği düzeyde yıkmayı başaramayan Romney'nin, bu kurultayla birlikte halktan gördüğü destek oranlarında bir sıçrama yaşanacağı umudu, tüm Cumhuriyetçilerin paylaştığı ortak beklenti haline gelmiş durumda.
        
-Kurultayda Obama'ya eleştiri yağmuru-
        
Romney'nin seçim kampanyasındaki ana vurgusu olan ülke ekonomisinin durumu ve Obama'nın "ekonomiyi düzlüğe çıkaramadığı ve ülkeyi başarısızlığa uğrattığı" tezi, beklendiği gibi kurultayın "Biz İnşa Ettik" temalı ilk gününe damgasını vurdu.
        
Kurultayın düzenlendiği salonu dolduran 50 bin, televizyonları başında da milyonlarca Amerikalıya seslenen, parti yetkililerinden Cumhuriyetçi eyalet valilerine, Kongre'deki Cumhuriyetçi üyeler ve Kongre seçimlerinde yarışacak Cumhuriyetçi adaylardan Romney'nin yakın çevresine kadar bütün konuşmacılar, Obama'nın ekonomi konusundaki icraatlarını eleştiri yağmuruna tuttular.
       
Obama'nın "yeterli derecede istihdam yaratamadığı ve bütçe açığını dizginleyemediği" ve "ABD'nin Romney'ye ihtiyacı olduğu, ekonomiyi ancak Romney'nin canlandırabileceği" mesajı, konuşmaların genelindeki ana vurguyu oluşturdu. Romney'nin başkanlığındaki bir ABD'nin, Cumhuriyetçilerin her zaman savunduğu devletin küçülmesi hedefini başarabileceği yönündeki ortak görüş ortaya kondu.
        
Obama'nın küçük iş sahiplerini ağır vergilere ve aşırı düzenlemelere boğduğunu savunan konuşmacılar, Başkan Obama'nın en önemli icraatı olarak görülen ve Cumhuriyetçilerde büyük tepki uyandıran sağlık sigortası reformuna da devletin bireylere müdahalesini artırdığı gerekçesiyle yine en ağır eleştirileri yönelttiler.
        
-Eski Demokrattan ''kandırıldık'' sözleri-
        
Gecede kürsüye çıkan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, "Çok daha iyisini yapabiliriz. İlk yapmamız gereken iş, bunu kavrayamayan politikacıyı devre dışı bırakıp, kavrayan bir yeni başkan seçmek"  dedi.
        
Cumhuriyetçi Parti içindeki parlayan isimlerden, hatta birçok yorumcu tarafından gelecekteki Cumhuriyetçi başkan adayı olabileceği tahminleri yapılan New Jersey Valisi Chris Christie de gecenin "ana konuşmacısı" olarak kürsüye geldi. Christie konuşmasında, "Oval Ofis'teki liderlik boşluğu dönemini sona erdirmenin ve Beyaz Saray'a gerçek liderler göndermenin zamanı" ifadesini kullandı.
        
"Romney'nin, ülkeyi büyüme yoluna tekrar döndürmek ve iyi maaşlı özel sektör istihdamını tekrar yaratmak için kendilerine doğruları söyleyeceğini" belirten Christie, konuşmasında Cumhuriyetçi ve Demokrat kıyaslaması yaparak, "Bu basit gerçeği biliyorum ve bunu söylemekten çekinmeyeceğim: Bizim fikirlerimiz Amerika için doğru fikirler, onlar ise Amerika'yı başarısızlığa uğrattı" dedi.
        
Cumhuriyetçi Ulusal Komitesi Başkanı Reince Priebus da "Obama hiçbir zaman bir şirket yönetmedi. Eski eşyaları satış işine bile girmedi, bir limonata standının içini bile görmedi" diyerek Obama'ya sataştı.
        
Gecede en ilgi çeken konuşmacılardan biri de Alabama eyaletinden eski bir siyahi Demokrat Kongre üyesiyken daha sonra Cumhuriyetçi Parti'ye geçen Artur Davis oldu. Davis, Obama'nın, 2008 yılında verdiği sözlerle kendilerini kandırdığını savundu. Cumhuriyetçi Parti'nin ilk siyahi kadın Kongre üyesi olmak için Utah eyaletinden yarışan Mia Love da katılımcılardan en çok alkış alan isimlerden biri oldu.
        
Obama ise kurultayla ilgili yorum yaptı. Kurultayı, ''ileriye doğru plan önermeyecek eğlenceli bir şov'' olarak nitelendiren Obama, ''Bu hafta Tampa'da rakiplerim size kendi gündemlerini sunacaklar, çok eğlenceli bir şov olacaktır sanırım. Onlardan, eminim, benim hakkımda harika şeyler duyacaksınız, ama duymayacağınız şey, günümüzün zorluklarıyla baş edebilen ileriye dönük bir plan olacak'' dedi.
        
-Parti programı kabul edildi-
        
Öte yandan, Cumhuriyetçilerin Obama'ya karşı "birlik" mesajı vermek istediği bir ortamda, parti içindeki bölünmeyi ve ön seçimlerdeki çekişmelerin tam olarak sona ermediğini gösteren bir olay da yaşandı. Ön seçimlerde Romney'nin rakibi olan ve Romney'nin başkan adaylığı resmen ilan edilene kadar hala adaylığını geri çekmeyen Temsilciler Meclisi üyesi Ron Paul'ün destekçileri, kurultayda Paul'ün delegelerinin görmezden gelindiğini ve güçlerini zayıflatacak yeni kuralların konulduğunu savunarak, durumu protesto etti.
        
Kurultayın ilk gününde, vergi kesintileri ve hükümet harcamalarının kısılması çağrısında bulunan ve muhafazakar unsurlar içeren parti programı da kabul edildi. Kürtaj konusunda Romney'nin pozisyonuna göre daha muhafazakar ögeler barındıran programda, "Doğmamış çocuk, engellenemeyecek şekilde bireysel temel yaşam hakkına sahiptir" ifadesi yer aldı. Romney ise kürtaja karşı olsa da tecavüz, ensest ilişki ya da anne sağlığının tehlikede olduğu durumlarda izin verilmesi gerektiğini savunuyor.
        
Programda, vergi kesintilerinin istisnasız uzatılması fikrine destek  verilirken, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki bir Kongre'nin, Obama'nın çıkardığı sağlık reformunu iptal edeceği ve Romney'nin de bunu imzalayacağı sözü verildi.
        
Öte yandan, ABD'nin güneydoğu kıyılarını vurmaya başlayan Isaac kasırgası, hem kurultaya gölge düşürdü hem de bazı kesimlerin kurultaya tepki göstermesine neden oldu. Kasırga nedeniyle birçok Amerikalının zor durumda olduğunu belirten bazı kesimler, böyle bir ortamda kutlamalar yapılmasını doğru bulmadıklarını dile getirdiler.

AA
 

<p>Süper Lig'in 27.haftasında Beşiktaş, düşme hattından kurtulmak isteyen Yukatel Denizlispor'u Voda

Beşiktaş-Denizlispor Maç Önü

Evde 12 metre derinliğinde tünel kazan 7 zanlı suçüstü yakalandı

Azerbaycan'da, Hocalı Katliamı'nın 613 kurbanı anılıyor

Türk İslam Eserleri Müzesi ziyaretçilerini tarih yolculuğuna çıkarıyor