• $7,4208
  • €9,0078
  • 445.762
  • 1569.35
13 Ocak 2021 Çarşamba 03:17 | Son Güncelleme:

Nisanda başlıyor... Türkiye'den AB'ye aşısız giriş kalkacak

Nisanda başlıyor... Türkiye'den AB'ye aşısız giriş kalkacak

Avrupa Birliği, Türkiye gibi koronavirüs açısından riskli saydığı ülkelere vize başvurusu için aşı şartı getirmeye hazırlanıyor. Almanya'da bir eyalet ise aşı yaptıranlara yasakları kaldırdı.

Alman medyası Avurpa Birliği’nin koronavirüs açısından riskli saydığı tüm ülkelere önümüzdeki nisan ya da mayıs ayından itibaren vize için aşılanma şartını getirmeye hazırlandığını yazdı. Türkiye de AB için risk bölgesi ve turist vizesi randevuları 9 aydır durdurulmuş durumda. Alman pasaportu ya da oturumuyla Türkiye’ye gidip gelenlerde de, testin yerini “aşı zorunluluğu” alacak.

ANAYASAYA AYKIRI

AB’de karantinaların kaldırılması için de aşı şartı öngörülüyor. Almanya’da ise Saksonya-Anhalt Eyaleti, aşı yaptıranların “karantina yükümlülüğüne uymayacağı” hükmünü getirdi. Buna göre aşılı kişi, risk bölgesinden gelse bile karantinaya girmek zorunda değil. Ancak federal hükümet, insanlar arasında yapılan ayrımın anayasaya aykırı olduğunu ve ara çözüm bulunana kadar aşı yaptıranlara “ayrıcalık getiren” uygulama maddelerinin kaldırılacağını açıkladı. 

AYRICALIKLARIN SAYISI ARTIYOR 

Avrupa’da şirket ve kurumlar aşılananlar ayrıcalıklar sağlamaya başladı. Avustralya’daki havayolu şirketleri aşı yaptırmayanları uçağa almayacağını açıkladı. İsviçre’de bazı bölgeler “Aşı kimliği” olmayanları sokmamayı planlıyor. Almanya’da bir diş doktoru, aşı yaptırmayan personeli işten kovacağını duyurdu. 

<p>Son yıllarda, teknoloji ile ilgilenenlerin sıklıkla duyduğu kavramlar arasında büyük veri (big da

WhatsApp'la kayıp giden 'Prozodimiz'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Gediz Deltası'nın Yoılkı atları böyle görüntülendi

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'dan ayrıldı