• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
01 Aralık 2020 Salı 16:01 | Son Güncelleme:

Nijerya'da bölgesel silahlı çatışmalar devam ediyor: 7 kişi öldü, 30 kişi kaçırıldı

Nijerya'da bölgesel silahlı çatışmalar devam ediyor: 7 kişi öldü, 30 kişi kaçırıldı
AA

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Katsina eyaletinde düzenlenen silahlı saldırılarda 7 kişi öldürüldü, 30 kişi ise kaçırıldı. Bölge, hayvancılık yapan Fulaniler ile çiftçilikle uğraşan bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Katsina Eyaleti Sabuwa Bölgesi Meclis Üyesi İbrahim Danjuma Machika, kimliği henüz bilinmeyen silahlı kişiler tarafından eyaletin 4 köyünde düzenlenen silahlı saldırılarda 7 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

AA'da yer alan habere göre Machika, "Silahlı kişiler, öldürdüğü siviller dışında olayın yaşandığı bölgelerde toplam 30 köylüyü kaçırdı ve çok sayıda kişi ise yaralandı." dedi.

Saldırının ardından bölgeye güvenlik güçlerinin geldiğini aktaran Machika, kaçırılan kişilerin bulunması için çalışma başlatıldığını söyledi.

MOTORSİKLET YASAKLANMIŞTI 

Ülkede son zamanlarda silahlı kişilerin, motosikletlerle saldırılar düzenlemesi nedeniyle bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı.

Bölge, hayvancılık yapan Fulaniler ile çiftçilikle uğraşan bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia ediyor. Silahlı çeteler de bu çatışmalardan yararlanarak saldırılar düzenliyor.

<h3>Haftalık burç yorumlarını Astrolog Ceylin Çebi AKŞAM TV izleyenleri için anlattı.</h3>

Haftalık Burç Yorumları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bursa beyaza büründü

Sivas'taki Altınkale'de kar yağışının ardından güzel görüntüler oluştu