• $9,5847
  • €11,1423
  • 556.584
  • 1492.93
24 Ağustos 2021 Salı 18:09 | Son Güncelleme:

Nijerya kıtlık riskiyle burun buruna geldi

Nijerya kıtlık riskiyle burun buruna geldi
AA

Araştırmalar dünya genelinde kıtlık sorunlarının baş göstereceği teorileri ortaya koyarken ilk kıtlık haberi de Nijerya'dan geldi. Nijerya'nın tarımdan sorumlu Devlet Bakanı Shehuri, ülke genelinde kıtlık riskiyle karşı karşıya olunduğunu bildirdi.

Nijerya Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Mustapha Shehuri, ülkenin kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

AA'da yer alan habere göre; Bakan Shehuri, başkent Abuja'da düzenlenen "Nijerya'yı Besleyin Zirvesi"nde yaptığı açıklamada, ülkenin gıda sisteminin "zayıf ve şoklara karşı savunmasız" olduğunu belirtti.

Ülkenin kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Shehuri, tarım bakanlığının tüm vatandaşların kaliteli, besleyici ve güvenli gıdaya sınırsız erişimi için işlevsel bir gıda sistemi oluşturmaya kararlı olduğunu ve zirvenin bu amaca ulaşmaya yardımcı olacağını söyledi.

Ülkedeki gıda güvensizliğinin önemli bir noktaya geldiğine dikkati çeken Shehuri, sürdürülebilir bir gıda sistemi için ülkenin kalitesiz gıda kaynakları, açlık ve yetersiz beslenme zorluklarının üstesinden gelmesi gerektiğini vurguladı.

Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Muhammad Nanono da ülkedeki işsizlik sorunun da gıda güvensizliğinin bir parçası olduğunu kaydederek, "Ülke yeterli gıda üretebilir ancak insanlar yiyecek alacak paraları olmadığı için açlıkla yaşıyor." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM), haziranda Nijerya'nın kuzeydoğu bölgesinde yaklaşık 4,4 milyon insanın gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğunu açıklamıştı.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı