• $8,0337
  • €9,6365
  • 451.166
  • 1411.76
24 Mart 2021 Çarşamba 14:59 | Son Güncelleme:

Netanyahu'ya kötü haber: İsrail'de yeni bir koalisyon krizi doğuyor

Netanyahu'ya kötü haber: İsrail'de yeni bir koalisyon krizi doğuyor
AA

İsrial'de yeni bir koalisyon krizi doğuyor. Erken seçimde kullanılan oy sayımı devam ederken Başbakan Binyamin Netanyahu öncülüğündeki sağ blok, koalisyonu kurabilecek sayının altına düştü.

İsrail'de oy sayımı ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Oy sayımı sürerken Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi yarışı önde götürse de sandık çıkış anketlerine oranla milletvekili sayısı düşerek 30'a geriledi.

AA'nın haberine göre İsrail'de erken seçimde kullanılan oyların sayımı devam ederken, kesin olmayan sonuçlara göre Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyona destek vermesi beklenen sağ partiler, koalisyon hükümetini kurmak için gerekli 61 milletvekili sınırının altına geriledi.

MİLLETVEKİLİ SAYISI 30'A GERİLEDİ

İsrail Merkez Seçim Komisyonunun paylaştığı bilgilere göre, dünkü erken seçimde kullanılan oyların yüzde 87'si sayıldı.

Şu an itibarıyla Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi yarışı önde götürse de sandık çıkış anketlerine oranla milletvekili sayısı düşerek 30'a geriledi.

Netanyahu'nun rakibi Yair Lapid liderliğindeki Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi ise ikinci olarak 17 milletvekili çıkardı.

RAM'IN BARAJI AŞMASI DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ

Sandık çıkış anketlerinde yüzde 3,25'lik seçim barajının altında kalacağı öngörülen Mansur Abbas liderliğindeki Birleşik Arap Listesi (RAM) 5 milletvekiliyle Meclise girmeyi başardı.

Yüzde 87'ye ulaşan sayılan oylara göre RAM'ın barajı aşmasıyla Netanyahu öncülüğündeki muhtemel bir koalisyona destek vermesi beklenen sağ bloktaki partilerin toplam milletvekili sayısı 59'a düşmüş gözüküyor.

Bu da Netanyahu'ya destek vermesi beklenen sağ partilerin koalisyon hükümetini kurmak için gerekli 61 milletvekiline ulaşamayacağı anlamına geliyor.

Netanyahu karşıtı blokta yer alan partilerin toplam milletvekili sayısı 61 olsa da bu partilerin bir araya gelerek koalisyon hükümeti kurmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

İsrail'de Meclis 120 sandalyeden oluşuyor ve koalisyon hükümetini kurabilmek için 61 milletvekilinin desteğine ihtiyaç duyuluyor.

  • İSRAİL SEÇİM
  • İSRAİL OY SAYIMI
  • İSRAİL OY SAYIMI SON DAKİKA
<p>Kamu çalışanlarıyla ilgili tedbirleri içeren Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımland

Kamu çalışanlarına yönelik tedbirler neler?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2021)

Yapışık beşiz kediler operasyonla birbirinden ayrıldı

Ukrayna-Rusya sınırında hareketlilik devam ediyor