• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
29 Haziran 2018 Cuma 00:50 | Son Güncelleme:

Netanyahu: İran, varlığımıza yönelik en büyük tehdittir

Netanyahu: İran, varlığımıza yönelik en büyük tehdittir

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın Suriye'yi ülkesine karşı ölümcül bir üsse dönüştürmesine ve nükleer silah geliştirmesine izin vermeyeceklerini belirterek, "İran, varlığımıza yönelik en büyük tehdittir ve biz bu tehdidi durdurmakta kararlıyız." dedi.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre,  Netanyahu, ülkenin güneyindeki Biru's Seba (Beer Şeva) kentinde bulunan İsrail  Hava Kuvvetleri'ne bağlı Hatzerim Hava Üssü'nde eğitim gören askeri pilotların  mezuniyet törenine katıldı.

Netanyahu, törende yaptığı konuşmada, hava kuvvetlerinin İsrail'e  yönelik tehditleri bertaraf etme noktasında önemli bir rol oynadığına dikkati  çekerek, "İran, bayrağına bizi yok etmeyi işlemiştir. Açıkça ifade ediyorum,  İran'ın nükleer silah geliştirmesine izin vermeyeceğiz. İran'ın, bize karşı  Suriye'yi ölümcül bir füze üssü haline getirme planına karşı güçlü adımlar atmaya  devam edeceğiz." dedi.

İran ile yapılan nükleer anlaşmanın kötü bir anlaşma olduğunu ve ABD  Başkanı Donald Trump'ın da bunu görerek anlaşmadan çekildiğini söyleyen  Netanyahu, ABD'nin yeni yaptırımlar getirmesiyle "İran'ın bölgedeki emellerine"  darbe vurulduğunu söyledi.

Netanyahu, İsrail hava kuvvetlerinin İran'ın bölgedeki hedeflerini yok  etmede önemli bir rol oynadığını ve söz konusu hedeflere yönelik gerekli adımları  atmayı sürdüreceğini vurgulayarak ,"İran'dan söz ediyorum. Çünkü İran bizim  varlığımıza yönelik en büyük tehdittir ve biz bu tehdidi durdurmakta kararlıyız."  ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı ayrıca ülkesinin abluka altındaki Gazze Şeridi'ne  yönelik planları olduğunu ancak tören alanının bunu açıklamanın yeri olmadığını  belirterek, "Ancak şunu söyleyebilirim. Bizi çatışmaya sürükleyenler bundan çok  pişmanlık duyacaktır. Burada ayrıca Hava Kuvvetleri'nin oynayacağı merkezi bir  rol var." şeklinde konuştu. 

Netanyahu geçen ay yaptığı bir açıklamasında da hükümetinin "savaşa"  yol açsa bile "İran saldırganlığı" olarak adlandırdığı durumla yüzleşmeye hazır  olduğunu belirterek, "İsrail, ertelemek yerine bir an önce henüz emekleme  sürecinde olan İran saldırganlığını, savaşa neden olsa bile sonlandırmakta   kararlıdır." ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs'ta, ülkesinin P5 1 ülkeleri ile İran  arasında yapılan nükleer anlaşmadan çekilerek, Tahran yönetimine ağır yaptırımlar  getireceğini duyurmuştu.,

AA

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü