• $ 5,9448
  • € 6,5556
  • 299.553
  • 122142
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Soykırım yapan orduyu 'savundu'

Uluslararası Adalet Divanı’nda konuşan Myanmar lideri Suu Çii, ülkesindeki Arakanlı Müslümanlara uygulanan soykırımla ilgili “Ordu çizgiyi biraz aşmış olabilir” dedi.

Nobel Barış Ödüllü Myanmar lideri Aung San Suu Çii, Uluslararası Adalet Divanı’nda, Gambiya tarafından ülkesine yönelik açılan Arakanlı Rohingya Müslümanlarına yönelik soykırım davasının duruşmasının ikinci gününde savunmasını yaptı. Hollanda’nın Lahey kentindeki mahkemede konuşan Suu Çii, “Myanmar ordusu çizgiyi biraz aşmış olabilir fakat bu durum bir uluslararası hukuk meselesi değil, iç hukukta Myanmar mahkemelerinde görülecek bir meseledir” dedi. Kendisi de bir zamanlar ordunun hedefi olan olan ve insan hakları mücadelesi veren Suu Çii, ordu mensuplarını işledikleri suçlarla ilgili hesaba çekmenin en güçlü ülkelerde bile kolay olmadığını savundu. Suu Çii, Myanmar’a karşı açılan davanın “eksik ve yanıltıcı” olduğunu ileri sürdü. Suu Çii’ye mahkeme salonunun hemen dışındaki bir grup “Ülkendeki soykırımı durdur” diye bağırdı. 

Generallere ABD’den yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, aralarında Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’in de olduğu dört üst düzey askeri yetkiliyi Arakan eyaletindeki insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım listesine aldı. Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.


Hatun Teyze Enkazdan Böyle Kurtarıldı

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Elazığ'da 6,8'lik depremin ardından ilk fotoğraflar

Günlük hayatta kullandığımız nesnelerin içlerinde bakın ne var?