• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
26 Mart 2021 Cuma 11:14 | Son Güncelleme:

Mustafa Kartoğlu: Yaptırım konusu kapandı daha doğrusu ertelendi

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'ne yönelik, "Türkiye'ye bir yaptırım söz konusu mu?" sorusu gündemdeydi. Fakat zirveden Türkiye ile iş birliği mesajı çıktı. Konuya ilişkin 24 TV'de değerlendirmelerde bulunan Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu, "Yaptırım konusu şu an için ertelendi. Tam net bir güvensizlik var. Bu güvensizlik içinde herkes tedbirli konuşuyor. Gümrük Birliği ve Göç Anlaşması'nda ortak görüş var. Bu da her iki tarafında çıkarına" ifadelerinde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesinde ekonomi, göç, toplumlar arası temas ve seyahat gibi konularda Türkiye ile iş birliğinin güçlendirilmesi kararlaştırıldı. Peki, Türkiye'ye yönelik yaptırım konusu masada mı? Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu konuya ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Güvensizlik ortamından dolayı kimsenin net konuşmadığını belirten Kartoğlu, net açıklamaların sadece Gümrük Birliği ve Göç Anlaşması'nda olduğunu söyledi. İşte haberimizin ayrıntıları...

Mustafa Kartoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

TÜRKİYE'YE YAPTIRIM SÖZ KONUSU MU?

Yaptırım konusu kapandı daha doğrusu ertelendi. Çünkü Avrupa Birliği ince kıyım açıklamalar yapıyor. Yani izleyeceğiz, göreceğiz olmazsa diye başlayan ondan sonra yaptırım seçeneklerinin masada olduğunu belirttikleri açıklamalar bunlar. Rahatsız edici. O bakımdan dün Dışişleri Bakanlığı'nın tepkisini gördüm. Açıklamalarının ikinci yarısının problemli olduğunu belirttiler. O yüzde bu rahatsız edicilik bir süre daha devam edecek. Çünkü, şöyle bir şey var sadece bizde değil, AB'nin bütün üyelerinin kurumsal olarak AB'ye, Almanya'nın Fransa'ya, Fransa'nın Almanya'ya bu iki ülkenin ABD'ye buranın da bu iki ülkeye. NATO içerisinde de aynı şekilde inanılmaz bir güvensizlik var. Şimdi bu güvensizlik içerisinde herkes tedbirli konuşuyor. Çok net açıklama nerede var? Gümrük Birliği ve Göç Anlaşması'nın güncellenmesi. Çünkü bu ikisi de net olarak AB'ye kazandırıyor. Türkiye'ye de kazandırıyor, AB'ye de.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ NEDEN OLMADI?

Hiç bir çözüm bir başka sorunun çözümüne katkıda bulunmadı bugüne kadar. Demediniz ki şurada şurada şunları çözdük, iyi niyeti de gördük hadi şunu da çözelim demediler. O yüzden bu da bir çözüm getirmiyor. Fakat şu tarafta net iki tarafta pozitif gündemle yürüyelim mümkün olduğu kadar. ABD de öyle diyor. Fakat Biden'a karşı da bir güvensizlik var. Onun da ne diyeceği belli olmuyor. Bir taraftan Rusya ile ilgili pozitif şeyler söylerken bir taraftan Putin'e katil diyor. Ben bazen düşünüyorum neden bir Erdoğan-Biden görüşmesi olmadı? Ya adam kalkar bir şey söyler bilmiyorsunuz yani. Allah muhafaza böyle de bir riski var bu adamın.

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞECEK Mİ?

Bizim sorunumuz şu, onlar diyorlar ki S-400, biz diyoruz ki PKK/YPG-FETÖ. Bu şekilde gidiyor. Hala o konuda çok ısrarlılar. Geri adım atmama eğilimindeler. Hatta ikinci sevkiyat gelmesin, birinci sevkiyatta Türkiye'de durmasın. Ya kusura bakmayın burası Hawaii adaları değil. Bu olmaz. Yeni bir domuzlar krizi çıkartacaklarsa o onların bileceği iş ama burası Küba değil. Şimdi havada böyle bir top çevriliyor. Ama sonuçta bir ay geçti görevi aldıktan sonra Biden, orada da bir vurgu yapmadı.

"NATO'DAN AYRILAN MI VAR?"

"Türkiye'yi NATO'da tutmamız gerek" diyor. Ayrılan mı var. Şimdi o tehlikeli bir laftır. İçi iğne dolu cümleler kullanıyor. Bir yere gitmiyoruz ki NATO'da tutacaksınız. Siz kimsiniz yani? Benim imzam olmadan beni buradan çıkartma şansına sahip değilsin. Aslında şunu söylüyor. F-35'de de ortak karar gerekiyor. Ama ortak karar yok.

  • ab türkiye krizi
  • türkiye abd görüşmesi
  • mustafa kartoğlu
<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü