• $7,3533
  • €8,9314
  • 417.695
  • 1488.21
30 Ağustos 2012 Perşembe 02:07 | Son Güncelleme:

'Mursi'nin İsrail ziyareti gerçekleşmesi zor bir rüya'

'Mursi'nin İsrail ziyareti gerçekleşmesi zor bir rüya'

Arap Birliği Genel Sekreteri'nin Filistin işlerinden sorumlu yardımcısı Muhammed Sabih, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi ülkesine davet etmesini "gerçekleşmesi zor bir rüya" sözleriyle değerlendirdi.

İsrail'i, medya aracılığıyla Mısır üzerinde baskı kurmaya çalışmakla suçlayan Sabih, "Bu tür davetler daha önce de yapıldı. İsrailliler, Mısır Cumhurbaşkanı'nın icabet etmeyeceğini bile bile ülkelerine davet ediyorlar" dedi.

Bölgede tam anlamıyla barış sağlanana kadar ziyaret davetlerinin yersiz olduğuna işaret eden Sabih, "İsrail'le ilişkilerin geliştirilmesi, İsrail'in, 2002 yılındaki Beyrut Zirvesi'nde 22 ülkenin katılımıyla kabul edilen Arap Barış Planı'nı kabulü ile başlayabilir" diye konuştu.

Sabih, İsrail'in 1967'den sonra işgal ettiği topraklardan çekilmesi, burada bağımsız Filistin devletinin kurulması ve Filistinli mülteciler meselesinin BM kararları doğrultusunda çözüme kavuşması halinde, İsrail ile aralarında bir barış anlaşması imzalanabileceğini ve büyükelçilerin karşılıklı olarak görevlendirilebileceğini belirtti.

Muhammed Sabih, İsrail'in Arap Barış Planı'nı kabul etmediğini hatırlatarak, "Kudüs'teki ihlaller ve suçlar devam ederken, evler yıkılıp ve Mescid-i Aksa tehdit edilirken neye dayanarak en büyük Arap ülkelerinden birinin başkanını İsrail'e davet ediyorlar" tepkisini gösterdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman geçtiğimiz günlerde bir konuşmasında, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi İsrail'e davet etmiş ancak davetin yazılı olarak da yapılıp yapılmadığına açıklık getirmemişti.
 

<p>'Aslında kendi tarihimize baktığımızda iki yüz yıldır aynı meseleyi konuştuğumuzu görüyoruz. Batı

Muasır medeniyet seviyesi ve Cherokee Kabilesi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri

Vaka artışı yaşanan Samsun'da 'gizli ekip' tekrar görevde

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti