• $7,1997
  • €8,8211
  • 414.925
  • 1491.44
29 Ağustos 2012 Çarşamba 11:59 | Son Güncelleme:

Mursi Suriye krizini ele aldı

Mursi Suriye krizini ele aldı

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Pekin temaslarında Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile Suriye krizini ele aldı.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Yasir Ali, Mısır tarafından gündeme getirilen ve Suriye krizinin ele alınması amacıyla Mısır, Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'ın bir araya gelmesini amaçlayan öneriye Tahran yönetiminin olumlu yaklaşmasını umduklarını söyledi.
        
Mursi'nin Çinli mevkidaşı Hu Jintao ile görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ali, Kahire yönetiminin önerdiği temas grubuna başka ülkelerin katılımında bir sakınca görmediklerini söyledi. Ali, "Nitekim Mursi, Çin Cumhurbaşkanı Jintao ile Suriye'de akan kanın bir an önce durdurulması için neler yapılabileceğini görüştü" dedi.
        
Ali, Pekin'deki liderler görüşmesinde Mısır-Çin arasındaki stratejik işbirliğinin ele alındığını ve ihracatın artırılması için daha fazla çaba gösterilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, görüşmede uçak seferlerinin artırılması ve Mısırlı öğrencilere Çin'de yüksek öğretim konusunda daha fazla fırsat tanınması gibi konuların da gündeme geldiğini açıkladı.
        
Sözcü Ali, basında çıkan haberlere değinerek, Cumhurbaşkanı Mursi'nin İsrail'e davet edilmesine ilişkin olarak Tel Aviv'den resmi bir davet almadıklarını, böyle bir daveti değerlendirme hakkının da Mısır halkına ait olduğunu ifade etti.
       
AA
 

<p>Sıcaklıkların yurt genelinde mevsim normallerinde seyrettiğini belirten Yusuf Ziya Yavuz şunları

Meteoroloji'den yağış ve çiğ uyarısı!

Erzurumlu kadınlar karla kaplı ormanda atlı safari yaptı

Avukatlık yerine çobanlık yapmayı tercih etti

Üniversitede üretildi! Kilosu 4 bin liraya kadar çıkıyor