• $7,7694
  • €9,225
  • 420.589
  • 1530.27
27 Ağustos 2012 Pazartesi 01:47 | Son Güncelleme:

Mursi İran'da temaslarda bulunacak

Mursi İran'da temaslarda bulunacak

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Bağlantısızlar Zirvesi'ne katılmak üzere İran'a gideceği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mursi'nin, 30-31 Ağustos tarihinde düzenlenecek olan Bağlantısızlar Zirvesi'nin açılış oturumunda bir konuşma yapacağını belirtti.
        
Ziyaretin ne kadar süreceğinin netleşmediğini ifade eden Ali, Cumhurbaşkanı Mursi ile İranlı yetkililer arasında yapılacak görüşmelerde, iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunun ele alınacağını söyledi.
       
Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi İran Kanal 3 Televizyonu'na verdiği demeçte, Mursi'nin zirveye katılmasının iki ülke ilişkilerinin canlanması anlamına geldiğini kaydetti.
        
Salihi ayrıca, "Batı, bütün engellemelere rağmen Mursi'nin zirveye katılmasının iki ülke arasındaki ilişkilerin yenilenmesi anlamına geldiğini çok iyi biliyor" diye konuştu.
        
Mursi ziyaret programı çerçevesinde Tahran'dan önce Çin'e gidecek ve mevkidaşı Hun Jintao ile görüşecek. Çarşamba sabahı Çin Uluslararası Ticaret Konseyi üyeleriyle bir araya gelecek olan Mursi daha sonra Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Başbakanı ve Millet Meclisi Başkanı ile bir araya gelecek.
        
Mısır ile İran arasındaki ilişkiler, 1979 yılında Mısır'ın İsrail ile Camp David Anlaşması'nı imzalaması üzerine kesilmişti. Mursi'nin Tahran'a yapacağı ziyaretin ilişkilerin normalleşmesi anlamına geleceği ifade ediliyor.
        
-Tahran, Mursi'nin ziyaretinin iki ülke ilişkilerini geliştireceğini umuyor
        
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'ne katılmak üzere Tahran'a yapacağı ziyaretin, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.
        
Düzenlediği basın toplantısında Mursi'nin ziyaretinin ikili ilişkiler açısından taşıdığı öneme işaret eden Mihmanperest, ziyaret sırasında ayrıca Suriye'deki krizin çözümüne yönelik plan üzerinde görüşmeler yapılacağını belirtti.
        
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan da, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin, Suriye krizinin çözümüne yönelik Suudi Arabistan, Türkiye, İran ve Mısır'ın katılacağı bölgesel bir girişim başlatılması önerisini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.
        
Tahran ile Kahire arasındaki diplomatik ilişkiler, Mısır'ın 1979 yılında İsrail ile yaptığı Camp David barış anlaşmasının ardından kesilmişti.  Bağlantısızlar Hareketi dönem başkanlığını Tahran'a devredecek olan Mursi'nin  İran ziyareti, ilişkilerin kesilmesinden beri Mısır'dan İran'a yapılan en düzey ziyaret olma özelliği taşıyor.
        
Öte yandan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Suriye'deki kriz için 'dörtlü temas grubu' oluşturulmasına ilişkin önerisiyle ilgili diplomatik temaslar da devam ediyor. Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr'ın, bu amaçla Suudi Arabistanlı yetkililerin yanısıra, Türk ve İranlı mevkidaşları ile yoğun telefon diplomasisi yürüttüğü bildirildi.
        
AA
 

<p>Cumhurbakanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye - ABD ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Kal

'NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek'

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor