• $ 6,056
  • € 6,7695
  • 248.744
  • 86.796
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Mısır’da katliam! 300 ölü, 8000 yaralı!

Mısır’da katliam sabahı! Güvenlik güçleri, başkent Kahire’nin Adeviyye ve Nahda meydanlarında devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin serbest bırakılması için toplanan eylemcilere müdahale etti. Ramazan bayramı sonrası Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el-Sisi'nin oluşturduğu cunta yönetimi, Mursi destekçilerine meydanlardan ayrılmadıkları taktirde müdahale olacağının sinyallerini vermişti. Gerçek mermili ve biber gazlı saldırılarda yüzlerce kişinin öldüğü duyuruldu...

Mısır'daki kaynaklar ölü sayısının 300, yaralı sayısının ise 8 bin olduğunu belirtiyor. 

Müslüman Kardeşler ise ölü sayısının yüzlerce olduğunu duyurdu. Mısır Sağlık Bakanlığı ise can kaybını çok daha düşük verdi. Bakanlık, olaylarda 5'i polis olmak üzere 13 kişinin öldüğünü, 67 kişinin yaralandığını savundu.

İHVAN'DAN FLAŞ ÇAĞRI

KATLİAM NASIL GELDİ?

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü Cihad Hattat da bir açıklama yaparak sabah başlayan müdahalede güvenlik güçlerinin halkın üzerine rastgele ateş açtığını, bunun üzerine çok sayıda ölü ve yaralı bulunduğunu bildirdi.

Mısır İçişleri Bakanlığı ise ateş açıldığını reddetti.

TÜRKİYE, MISIR İÇİN AYAKTA

BÖYLE KUTLADILAR

ANKARA'DA MISIR MESAİSİ

BİNALARDAN GAZ ATILIYOR

Kameralara takılan görüntülerde çevredeki binaların üzerinden kalabalığa gaz bombası atan maskeli kişiler görülüyor.

Meydandan yapılan canlı yayınların kesildiği ve jammer marifeti ile göstericilerin iletişim kanallarını kullanmalarının engellendiği belirtildi. Meydanlardan gelen görüntülerde yoğun dumanlar dikkat çekiyor. Nahda Meydanı'nın kontrolünün güvenlik güçlerine geçtiği ancak Adeviyye Meydanı'nda protestocuların halen bulunduğu görülüyor.

HELİKOPTERLERDEN BROŞÜR VE KURŞUN

Meydanlardaki çadırlar zırhlı araçlar eşliğinde kaldırılmaya başlanırken, alanlar üzerinde içinde keskin nişancıların bulunduğu askeri helikopterlerin alçak uçuş yaptığı ve özellikle kameramanları hedef aldığı iddia ediliyor. 

Helikopterlerden atılan broşürlerde ise kadın ve çocukların meydanları terk etmesi istenirken, meydanlardan ayrılacak olanların can güvenliğinin sağlanacağı ifade ediliyor. 

Ancak Mursi yanlıları, yoğun şekilde gaz bombalarının atıldığı ve silahların kullanıldığı meydandaki yaralıların dışarıya çıkartılmasına izin verilmediğini, meydan hastanelerindeki ekipman ve doktorların yetersiz kaldığını, kan kaybından dolayı çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini söylüyor.

Şiddetli gaz bombası ve saldırılara rağmen meydanlardan ayrılmayan kalabalıklara katılmak için hareket eden kitlelere de ordu birliklerinin müdahale ettiği kaydediliyor.

GÖZALTILAR VE BALTACILAR

Çok sayıda gözaltı da var ancak tam sayı belli değil. Mısır İçişleri Bakanlığı ise sadece haklarında yakalama kararı olanların gözaltına alındığını açıkladı, gözaltı sayısını 150 olarak verdi. 

Gözaltına alınanlar arasında Müslüman Kardeşler (İhvan) örgütünden çok sayıda kişi olduğu haberleri geliyor. Bu arada, Anadolu ajansının Mısır'daki kameramanı ve foto-muhabiri bir süre gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Mısır'ın kuzeyindeki Fayyum şehrinde de baltacılar olarak bilinen grubun Mursi yanlılarına saldırdığı iddia ediliyor. Fayyum şehirinde motosikletle gösteri düzenleyen gruba karşı şiddet kullanan baltacıların, birçok kişiyi yaraladığı bildiriliyor.

AB'DEN İLK TEPKİ

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın sözcüsü Michael Mann, "Gelen ölüm ve yaralanma haberleri aşırı derecede endişe verici" dedi. Mann, "Şiddetin hiçbir şekilde çözüm getirmeyeceğini yineliyoruz ve Mısırlı yetkilelere azami sağduyu çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu.

ALMANYA'DAN DİYALOG ÇAĞRISI

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, Mısır'daki duruma dikkati çekerek, tüm siyasi güçlere diyaloğa ve müzakereye geri dönmeleri çağrısında bulunduklarını ifade etti.Mısır'da şiddetin ve kan akıtılmasının engellenmesi gerektiğine vurgu yapan Westerwelle, ivedilikle tüm siyasi güçlerin dahil olduğu bir siyasi sürece geri dönülmesi gerektiğini belirtti.

"Geçici hükümetten ve Mısırlı makamlardan barışçıl protestolara izin vermesini bekliyoruz. Aynı zamanda diğer siyasi güçlerden de şiddete mesafe koymalarını, şiddet çağrısı yapmamalarını ve şiddete başvurmamalarımı bekliyoruz” diyen Westerwelle, bu açık beklentileri bugün Mısır tarafına da bildirdiklerini söyledi.Westerwelle ayrıca, Mısır'da bulunan Alman vatandaşlarının Dışişleri Bakanlığı'nın seyahat uyarılarını dikkate almaları çağrısında bulunuldu.

KİLİSELER YANDI 

Yerel medyaya göre ülkenin güneyinde bulunan Sohag'daki ana Kıpti kilisesi olaylar sırasında yakıldı. Minya'daki bir kilisenin de ateşe verildiği öğrenildi. Ülkede Kıptı Ortodoks mezhebine mensup yaklaşık 7 milyon hıristiyan yaşıyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Bugün İstanbulluların eğlence merkezi olarak gördükleri Akaretlerin Osmanlı Devleti´nin ilk toplu ko

Akaretler´in Bu Özelliğini Biliyor musunuz? Mustafa Kemal Paşa da Burada Yaşamıştı |GalatıMeşhur

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bilim İnsanları ölü nöronları tekrar aktif hale getirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları