• $8,4979
  • €10,2832
  • 497.463
  • 1441.33
23 Nisan 2021 Cuma 15:35 | Son Güncelleme:

Mısır ve Rusya arasında tarihi anlaşma: 5.5 yıl sonra açılıyor

Mısır ve Rusya arasında tarihi anlaşma: 5.5 yıl sonra açılıyor
AA

Mısır ve Rusya arasında yaklaşık 5,5 yıl önce durdurulan uçak seferlerinin yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Mısır ile Rusya arasında yapılan görüşmelere neticesinde 5,5 yıl önce durdurulan uçak seferlerinin başlatılmasına karar verildi.

Mısır'dan yapılan açıklamaya göre, kararın iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi için etkili olmasını bekledikleri ifade edildi.

Görüşmede Mısır ile Rusya arasındaki iş birliğinin ardından Mısır'ın Hurghada ve Şarm eş-Şeyh havalimanları dahil iki ülke arasında hava trafiğinin tam şekilde başlatılması konusunda uzlaşıya varıldı.

Rusya'dan yapılan açıklamada, ikili ilişkileri çeşitli yönlerde geliştirme konusunda kararlı oldukları belirtildi. Moskova'nın bölgesel çevresinin istikrarı konusunda Kahire'nin önemli rolüne güvendiği vurgulandı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Şarm eş-Şeyh-St. Petersburg seferini yapan Rusya'ya ait yolcu uçağı, 31 Ekim 2015'te havalandıktan kısa süre sonra 17'si çocuk 217 yolcu ve 7 kişilik mürettebatıyla, Mısır'ın Sina Yarımadası'nın kuzeyinde düşmüştü. Olayın ardından Mısır ile Rusya arasındaki hava trafiği durdurulmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 12 Nisan'da iki ülke arasındaki hava trafiğinin tam anlamıyla yeniden başlaması da dahil olmak üzere ilişkilerin güçlendirilmesi konusunu görüşmek üzere Mısır'ı ziyaret etmişti.

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda  şehit sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

BMGK'nin Kudüs kararı ne olacak?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı