• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
27 Ağustos 2012 Pazartesi 11:00 | Son Güncelleme:

Mısır, Suriye için devreye giriyor

Mısır, Suriye için devreye giriyor

1979 İslam Devrimi'nden sonra İran'ı ziyaret edecek ilk Mısır Cumhurbaşkanı olan Mursi, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan'la birlikte, Suriye barışı için dörtlü koalisyon kurmaya hazırlanıyor

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger''in 'Ortadoğu'da onsuz savaş olmaz' dediği Mısır, Suriye'de barış için harekete geçti. Mısır'ın ilk özgür seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan'ı siyasi çözüm için barış masasına oturtmak üzere harekete geçti. Mursi, ilk olarak 14-15 Ağustos'ta Mekke'de gerçekleşen İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde, 4'lü görüşmeler için öneride bulunmuş, ancak ayrıntı verilmemişti. Ancak önümüzdeki perşembe ve cuma günleri Tahran'da gerçekleşecek 16. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nde dönem başkanlığını Mısır'dan üç yıl için İran'a devretmek üzere bu ülkeye gidecek olan Mursi'nin, dörtlü koalisyon için yeni adımlar atacağı sinyali verildi. Mursi'nin yardımcısı Yasir Ali, Kahire'de yaptığı açıklamalarda bölgesel bir girişim başlatılmasını öngören planda İran'ın da yer alması konusunda ısrarcı olacaklarını belirtti. Ali 'Bu koalisyon başarılı olursa İran sorunun değil, çözümün bir parçası olur' derken, Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emir Rüşdi 'Şimdiden Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'la iletişime geçtik' dedi. Reuters ajansı, adını açıklamadığı bir Türk yetkiliye dayanarak, Ankara'nın öneriyi desteklediğini aktardı.

İLİŞKİLERDE YENİ DÖNEM
Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini Suudi Arabistan'a yapan Mursi, ikinci durağı olan Çin'den perşembe günü Tahran'a geçecek. 1979 İran İslam Devrimi'nden bu yana İran'ı ziyaret edecek ilk Mısırlı lider olan Mursi'nin ziyareti diğer ülkede büyükelçi bulundurmayan iki taraf arasındaki ilişkilerin yeniden kurulması için de büyük önem taşıyor. İlişkiler Mısır'ın 1979 yılında İsrail'le Camp David barış anlaşmasını imzalaması ve devrik Şah Muhammed Rıza Pehlevi'ye kapılarını açmasının ardından kesilmişti. Ancak Mursi'nin yardımcısı Ali, ziyarete dair düşük profilde bir açıklama yaptı ve 'sadece birkaç saat' sürecek ziyarette 'başka bir adımın beklenmediğini' kaydetti.

İRAN GEMİSİNİ ARAMADI
Suudi Arabistan merkezli El Arabiya kanalı, Mısır donanmasının, ABD'nin talebine rağmen Süveyş Kanalı'ndan geçen bir İran gemisini aramayı reddettiğini iddia etti. Kanal, gemide Suriye'ye götürülmek üzere silah taşındığını öne sürdü. Süveyş Kanal Yönetimi'nin başına yakın zamanda atanan Komutan Muhab Memiş, El Arabiya'ya 'Kanal, dar bir su yolu ve orada askeri harekat yapmak imkansız' dedi.

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı