• $7,431
  • €8,9864
  • 413.199
  • 1471.39
20 Ocak 2021 Çarşamba 14:22 | Son Güncelleme:

Miçotakis'ten haddini aşan ifadeler! Ege'de Türkiye'ye 12 mil tehdidi

Miçotakis'ten haddini aşan ifadeler!  Ege'de Türkiye'ye 12 mil tehdidi
AA

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Ege ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye karşı kışkırtıcı söylemelerini sürdürüyor. Yunanistan'ın batı karasularını genişletmesinin doğu sınırındaki karasuları için de bir mesaj niteliği taşıdığını Miçotakis, "Batı karasuları sınırları genişletmek Yunanistan'ın hakkı, bu doğu sınırlarımız için de bir mesaj niteliği taşıyor" ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile yapılacak istikşafi görüşmelere "iyimserlik ve öz güvenle" katılacaklarını söyledi.

AA'da yer alan habere göre, Miçotakis, Yunanistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile ilişkiler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile temaslarında "ulusal egemenlik konularını kesinlikle müzakere etmeyeceklerini" savunan Miçotakis, "İstikşafi görüşmelere iyimserlik ve öz güvenle katılacağız." dedi.

İstikşafi görüşmelerin 2016'da kesintiye uğradığı noktadan tekrar başlaması umudunu dile getiren Miçotakis, bu temaslarda "sadece deniz bölgelerinin belirlenmesi konusunun ele alınacağını" öne sürdü.

İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELER

Türkiye ve Yunanistan, Ege sorunlarına 2 tarafın da kabul edebileceği "adil, kalıcı ve kapsamlı" çözüm için zemin hazırlamak amacıyla istikşafi görüşmelere Ankara'da 12 Mart 2002'de başlamıştı.

İki ülkenin dışişleri bakanlarının müsteşarları arasında yürütülen görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, Atina'da 1 Mart 2016'da yapılmıştı. Dönemin Yunan hükümeti tarafından askıya alınan görüşmeler, bu tarihten sonra siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin 61. turunun İstanbul'da 25 Ocak'ta yapılacağı açıklanmıştı.


Haberin Özeti

İstikşafi görüşmelerin arifesinde Yunanistan'dan yeni bir provokatif açıklama geldi.

DETAY
• Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Batı karasuları sınırlarını genişletmek Yunanistan'ın hakkı, bu doğu sınırlarımız için de bir mesaj niteliği taşıyor." dedi.

ARKA PLAN
• Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, dün yaptığı açıklamada, "Girit'in doğusunda da kara sularımızı genişletmeyi planlıyoruz." demişti.
<p>Peki, önümüzdeki günlerde Paşinyan'ı neler bekliyor?  Azerbaycan-Ermenistan hattında neler yaşanı

İskender füzesi iddiasının sebebi ne?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı