İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0674
  • 4.9608
  • 173.30
  • 107.557
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Merkel'den skandal Türkiye açıklaması

Almanya'daki seçim atmosferini Türkiye aleyhtarlığı üzerine kuran Almanya Başbakanı Merkel'den skandal bir açıklama geldi. Merkel, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesini Avrupa Birliği’nin gündemine getirmek istediğini söyledi.

x

Almanya'da genel seçimler öncesi düzenlenen Merkel-Schulz düellosuna Türkiye karşıtlığı damgasını vurdu.

Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı Martin Schulz, "Başbakan olursam Türkiye ile müzakereleri keserim" dedi. Hristiyan Demokrat Birlik Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel ise "Türkiye ile AB müzakerelerinin sonlandırılmasını talep edeceğim" açıklamasında bulundu.

Düelloda Türkiye karşıtlığı üzerinden yarıştılar

Almanya Başbakanı Merkel, daha fazla oy toplamak için Türkiye karşıtı açıklamalarını seyahat yasağına kadar getirdi. Merkel, “Türkiye nefes kesen bir hızla tüm demokratik alışkanlıklardan uzaklaşıyor. Daha sert bir seyahat uyarısı düşünülebilir. Bunu değerlendiriyoruz“ şeklinde konuştu.

"Müzakerelerin sona ermesini gündeme getireceğim"

Merkel, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesini Avrupa Birliği’nin gündemine getirmek istediğini söyledi. Merkel, Avrupalı yetkililerle ortak bir pozisyon bulup bulamayacakları ve Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona erdirilip erdirilemeyeceğini görüşeceğini ifade etti.

Merkel, 2015 yılında Avrupa’da yaşanan mülteci krizi ile ilgili olarak Martin Schulz’un "bazı konularda hatalar yapıldı" şeklindeki suçlamalarına yanıt verdi. Merkel, mülteci krizine ilişkin eksiklikler konusunda “Türkiye’de 3 milyon mülteci olduğu ve onlara destek verilmesi gerektiği ile yeterince ilgilenmedik. Bir daha böyle bir şey yaşanmayacak” dedi. 

Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının krize doğru bir yanıt olduğunu ifade eden Merkel, "Daha önce olduğu gibi bunun hala doğru olduğunu düşünüyorum" dedi. Kaçak göçe izin verilmeyeceğini işaret eden Merkel, ayrıca Balkan ülkelerini güvenli kaynak ülke olarak kabul etmenin de zaman aldığını ifade etti.

Sosyal Demokratların lideri Martin Schulz, Ankara’ya “artık bitti” demenin etkili olacağına inandığını söyledi. Schulz, Türkiye’ye AB’ye üyelik öncesinde yapılan mali yardımların dondurulması, üyelik müzarekelerinin kesilmesi gerektiğini vurguladı. 

Schulz: Başbakan olursam müzakereleri keserim

Düelloda Türkiye'nin AB üyeliği de gündeme geldi. Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı Martin Schulz, Türkiye’ye karşı daha sert bir politika yürütülmesini istedi. Schulz, "Ben başbakan olursam Türkiye ile AB üyelik müzakerelerini sona erdiririm" dedi.

CHP´li Aydoğdu´dan çirkin sözler: Allah´ın oğlu gelse alamaz!

'Allah´ın oğlu gelse alamaz'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

WhatsApp, Avrupa'da 16 yaşın altındakilere yasaklanacak

Prim eksiği olana müjde: 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak

En Çok Okunanlar