• $8,5399
  • €10,3683
  • 513.042
  • 1454.25
01 Temmuz 2020 Çarşamba 02:51 | Son Güncelleme:

Merkel sessiz kaldı! Rusya-BAE sorulunca Macron cevap veremedi

Merkel sessiz kaldı! Rusya-BAE sorulunca Macron cevap veremedi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakan Merkel ile görüşmesinden sonra Libya konusunda yine Türkiye'yi suçladı, ancak gazetecilerin BAE'ye ilişkin sorusuna cevap vermedi. Merkel ise konuya girmemeyi tercih etti.

Almanya Başbakanı Merkel ile Berlin yakınlarındaki Meseberg Şatosu’nda yapılan görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Hafter’e destek vermediklerini; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde Rus paralı askerlerin Hafter’e destek vermesine sert tepki gösterdiğini ve Türkiye’nin de bölgedeki askerleri ve gemileriyle istikrarı bozduğunu iddia etti.

Macron, “Bir NATO ülkesi olan Türkiye’nin tavrı tarihi açıdan suç teşkil ediyor” dedi. Macron, “Fransa Hafter’i desteklemek ve Türkiye’yi eleştirmekle suçlanıyor. Rusya’nın veya BAE’nin askeri çabalarını da eleştiriyor musunuz” sorusuyla karşılaştı. Ancak Macron bu soruya ‘herşeyi inkar ederek’ yanıt verdi: “Hafter’i desteklemedik. Hafter askeri operasyona karar verdiyse, bunu bizle anlaşarak yapmadı.” Başbakan Angela Merkel ise Libya konusunda görüş belirtmedi.

İngiliz yayın kurumu BBC, görüşme haberinde Macron’un iddialarını aktarırken, “Türkiye, BM’nin tanıdığı UMH’yı destekliyor. Fransa ise General Hafter’e destek veriyor. Türkiye’nin UMH’ye verdiği askeri destek, Hafter’in durdurulmasını sağladı” ifadelerini kullandı.

MACRON KOMİK DURUMA DÜŞTÜ

İngiliz The Independent gazetesinde Borzou Daragahi imzalı yazıda da, Fransa›nın yıllarca desteklediği ve ilerleyişinde ciddi rol oynadığı Hafter’in Libya’nın batısında yaşadığı büyük yenilgi sonrası rüzgarın tersine döndüğü ifade edildi. Yazıda, Libya konusunda uzman bir danışmanın, “Fransa, Hafter’i o kadar uzun bir zamandır destekliyor ki şimdi nasıl geri adım atacağını bilmiyor. Türkiye’yi suçlamak daha kolay geliyor” yorumuna yer verildi. Yazida, “Fransız yetkililer, Libya politikalarını savunmak için Türkiye’yi suçlayarak komik duruma düşüyorlar” denildi.

ELÇİNİN MAİLLERİ SIZDI

BAE’NİN TÜRK KARŞITI LOBİSİ ORTAYA ÇIKTI

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Libya’daki durumu tersine çevirmek için ABD’de Türkiye karşıtı lobi faaliyeti yürüttüğü ortaya çıktı.

BAE, ABD’den, Libya Hükümeti’ne müdahale etmesini ve Türkiye’nin faaliyetlerini engellemesini istedi. TRT World, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE),Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe adına yazılan ve ABD’nin Libya hükümeti ile ona destek veren Türkiye’ye karşı müdahalede bulunmasını talep eden bir e-postaya ulaştı. Uteybe’nin mesajını içeren e-postanın, daha önce BAE Büyükelçiliği’nde yasal işler direktörü olarak görev yapan, şu anda ise bir lobicilik firmasında çalışan Hagir Elawad tarafından 22 Haziran’da ABD’li yetkililere gönderildiği belirlendi.

FRANSA DARBECİYİ DESTEKLİYOR

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya’yla ilgili “Fransa bir darbeciyi destekliyor. Esas sorgulanması, eleştirilmesi gereken Fransa’nın özellikle de Macron’un tutumu ve politikalarıdır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın açıklamasında bulundu. Libya’yla ilgili “Fransa bir darbeciyi destekliyor” diyen Çavuşoğlu, “Esas sorgulanması, eleştirilmesi gereken Fransa’nın özellikle de Macron’un tutumu ve politikalarıdır. Öncelikle dürüst ve şeffaf olsunlar, sonra Türkiye’yi eleştirsinler. Türkiye’yi bu şekilde saldırmanın iç siyasette de Macron’a bir faydasının olmadığını kendisi de gördü. Umarım kendisi de bundan ders alır” ifadelerini kullandı.

ATEŞKES İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bakan Çavuşoğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Biz Ruslarla ateşkes için çalışıyoruz. Macron’un yönetemediği Fransa, sömürgeci bir anlayışla, 2011’de Libya’yı bombalayıp terk ettiği gibi şimdi de çıkarcı bir anlayışla Libya’da bulunuyor. Önce dürüst ve şeffaf olsunlar sonra Türkiye’yi eleştirsinler. Türkiye’ye saldırmanın iç siyasette bir karşılığı olmadığını gördü, umarım bundan da ders alır.”

<p class='MsoNormal'>Piyasalar haftaya nasıl başladı? Cari açık  nisan ayında 1,7 milyar dolara düşt

Çin ile swap anlaşması yapıldı... Peki swap nedir?

Yeni hocayla ilgili bombayı patlattı! 'Ali Koç'la konuştum, 1 haftaya geliyor'

Twitter'a yeni özellik geliyor

Düzce'de sağanak dereleri taşırdı, çok sayıda evi su bastı