• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
28 Haziran 2018 Perşembe 11:14 | Son Güncelleme:

Mattis-Şi görüşmesi: 'Çin, bir karış toprağını bile vermeyiz'

Mattis-Şi görüşmesi: 'Çin, bir karış toprağını bile vermeyiz'

Çin'i 2014'ten beri ziyaret eden ilk ABD Savunma Bakanı olan James Mattis, başkent Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda dün Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi.

Savunma Bakanı Wei Fenghe'yle ve diğer üst düzey askeri yetkililerle de görüşen Mattis'in ziyareti ABD ve Çin arasında sadece ticaret nedeniyle değil aynı zamanda iki ülke ordularının birbirlerini endişe ve şüpheyle takip ettikleri bir dönemde geldi.

İki ülke arasında Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı sulardaki adalara silah sistemleri yerleştirmesi nedeniyle gerilim sürüyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) geçen ay Pekin'i yapay adalara yeni füze sistemleri konuşlandırmakla suçlayarak 'RimPac' adlı çokuluslu askeri tatbikata davet etmemişti.

Tayvan'ı kendi toprağı olarak gören Çin, Washington'ın Tayvan politikasından da rahatsız. ABD, Çin'in itirazlarına rağmen Tayvan'a gelişmiş silah sistemleri satmayı sürdürüyor.

'ÇİN, ASLA YAYILMACILIK VE SÖMÜRGECİLİK PEŞİNDE OLMAYACAK'

Çin resmi medyasının aktardığına göre görüşmede Şi, Mattis'e 'dünyada önemli gelişme ve değişimler yaşandığını, çok kutuplu dünya ve küresel ekonomi eğilimlerinin derinden geliştiğini ve ülkelerin daha bağımsız hale geldiğini' söyledi. 
'Çin'in modern bir sosyalist ülke inşa etmekte olduğunu ve ülkenin barışçı gelişim rotasında kalmayı sürdüreceğini söyleyen Şi, 'Çin'in asla yayılmacılık ve sömürgecilik peşinde olmayacağını, dünyayı kaosa sürüklemek istemediğini' vurguladı.

ABD-Çin ilişkilerinin 'dünyanın en önemli ikili ilişkilerinden biri' olduğunun altını çizen Şi, 'iki ülkenin ortak çıkarlarının sahip oldukları farklılıkları geride bıraktığını' ifade etti.

'BAŞKASININ OLANDA HİÇ GÖZÜMÜZ YOK'

Pasifik Okyanusu'nun Çin, ABD ve diğer ülkelerin yaşaması için yeterince geniş olduğunu söyleyen Şi "Çin ve ABD arasında ortak çıkar gördüğümüzde farklılıklarımız nedeniyle çekinmiyoruz. Çin'in egemenliği ve toprak bütünlüğü söz konusu olunca duruşumuz kararlı ve kesindir.  Atalarımız tarafından bırakılan toprakların bir karışını bile kaybedemeyiz. Başkasının olanda da hiç gözümüz yok" dedi.

Son yıllarda iki ülkenin askeri ilişkilerinin sağlam bir gelişme ivmesini koruduğunu da ifade eden Şi, ABD ve Çin ordularının iletişimi güçlendirmesini, karşılıklı güveni artırmasını ve işbirliğini derinleştirmesini umduğunu söyledi.

'ABD, ÇİN'LE ASKERİ İLİŞKİLERE YÜKSEK DÜZEYDE ÖNEM VERİYOR'

Mattis ise görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Şi ve diğer yetkililerle yaptığı görüşmelerin ' çok iyi geçtiğini' ifade ederek 'ABD'nin Çin'le askeri ilişkilere yüksek düzeyde önem verdiğini' söyledi.
Mattis, Çinli mevkidaşı Wei Fenghe ile yaptığı görüşmede de 'açık ve dürüst diyaloglara' başladıklarını ifade etti.

Wei de Çin ve ABD'nin bir arada gelişebilmeleri için çatışmasızlık, karşılıklı saygı ve iki tarafın da kazanç sağladığı ortaklığın sağlanması gerektiğini kaydetti.

Mattis, Wei'yi Pentagon'a da davet etti. Çin Savunma Bakanı'nın bu daveti kabul ettiği de açıklandı.

MATTIS'İN ASYA TURU SÜRÜYOR

Mattis, Çin temaslarının ardından Güney Kore'ye gitti. Mattis'in Asya turu Güney Kore'nin ardından Japonya temasları ile devam edecek.

(Sputnik)

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü