• $33,0213
  • €35,9883
  • 2504.21
  • 10871.5
12 Haziran 2024 Çarşamba 14:58 | Son Güncelleme:

Macaristan'dan NATO ve Ukrayna kararı... Orban teminat verdi!

Macaristan'dan NATO ve Ukrayna kararı...  Orban teminat verdi!
İHA

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e, Ukrayna desteğine katılmayacağını ancak herhangi bir veto da bulunmayacağının teminatını da verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Başbakan ile Macaristan'ın Ukrayna'ya desteğe katılmama konusunda anlaştığımız için memnunum. Hiçbir Macar personel bu faaliyetlere katılmayacak ve Macaristan fonları bu çabaları desteklemek için kullanılmayacak. Aynı zamanda, Başbakan bana Macaristan'ın diğer müttefiklerin ilerlemesini sağlayacak çabalara da karşı çıkmayacağı konusunda teminat verdi" dedi.

"STOLTENBERG'E MÜTEŞEKKİRİZ"

Macaristan'ın Rusya- Ukrayna Savaşına bakışının NATO üyelerinin çoğunluğundan farklı olduğunu ve bu görüşlerini açıkça ifade edebildikleri için Genel Sekreter Stoltenberg'e müteşekkir olduklarını vurgulayan Orban, "Özellikle de yeni yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri değerlendirildiğinde burada verilen en önemli karar; savaş veya barışa dair karardır. Macar seçmenler, Macaristan hükümetine NATO dahilinde veya haricinde savaşa girmeme ve savaşa dahil olmama konusunda yetki verdi" ifadelerini kullandı.

ORBAN: İKİ GARANTİMİZ VAR

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orban, Macaristan'ın NATO tarafından Ukrayna konusunda adım atmaya zorlanmayacağının nasıl garanti edilebileceği yönündeki sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

"İki garantimiz var. Biri Macaristan hükümeti, diğeri de bu yaklaşım konusunda herhangi bir problemi olmadığını açıkça ifade eden NATO Genel Sekreteri. Macaristan hükümeti, Ukrayna-Rusya Savaşı konusunda oldukça net bir duruşa sahip. Çocuk değiliz. İllüzyonların peşinden koşmaya değmez. Bu oldukça zorlu bir siyasi mesele. Rusya'nın gerçekleştirdiği işgal, küresel politikada da birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Burada uygun cevaplar bulmak kolay değil" dedi.

"NET BİR ŞEKİLDE GARANTİ EDİLMİŞTİR"

Macaristan'ın ilerleyen zamanlarda acil kararlar vermesi gereken zamanlar olacağını ve Macaristan'ın savaşa ilişkin tutumunu ilgilendiren bu kararların ilerleyen zamanlarda alınacağını vurgulayan Orban, "Zaman geldiğinde o kararı ben vereceğim. NATO'nun kuruluş belgeleri, bölge dışı operasyonlar ve bunlara katılım konusunda yalnızca gönüllülüğün esas alındığını açıkça belirtiyor. Bu hak, Genel Sekreter tarafından da defalarca net bir şekilde garanti edilmiştir. Bu nedenle de Macaristan'ın önümüzdeki muhtemel zor zamanlarda manevra alanı olacak" yanıtını verdi.

"NATO TOPRAKLARI DIŞINDAKİ ASKERİ OPERASYONLARA KATILMAK ZORUNDA OLMADIĞIMIZ GARANTİ EDİLDİ"

Stoltenberg ile görüşmelerin bir anlaşmayla sonuçlandığını ifade eden Orban, Macaristan'ın diğer 31 üye ülkenin Ukrayna'ya yönelik kararlarına uymak istemediğini ve bu kararlara uyamayacağını açıkça belirttiğini ifade etti. Orban, "Bugün bize Rusya-Ukrayna Savaşı ve NATO toprakları dışındaki askeri operasyonlara katılmak zorunda olmadığımız garanti edildi. Macaristan, bu savaşı finanse etmeyecek ve personel sağlamayacak. Ayrıca, Macaristan toprakları bu savaşa herhangi bir katılım için kullanılmayacak. Gereken her konuda garanti aldık. Bu çok zor ama yapıcı bir görüşme oldu. Bu anlaşma için kendisine teşekkür etmek istiyorum" dedi.

STOLTENBERG: "ORBAN, UKRAYNA'YA YÖNELİK NATO ÇABALARINA KATILMAYACAKLARINI AÇIK BİR ŞEKİLDE İFADE ETTİ"

Orban ile Ukrayna'daki durumu konuştuklarını ifade eden Stoltenberg, Başbakan Orban'ın Ukrayna'ya yönelik NATO çabalarına katılmayacaklarını açık bir şekilde ifade ettiğini söyledi. Stoltenberg, "Bu pozisyonu kabul ediyorum ve Başbakan ile Macaristan'ın Ukrayna'ya desteğe katılmama konusunda anlaştığımız için memnunum. Hiçbir Macar personel bu faaliyetlere katılmayacak ve Macaristan fonları bu çabaları desteklemek için kullanılmayacak. Aynı zamanda, Başbakan bana Macaristan'ın, diğer müttefiklerin Ukrayna'ya mali yardımına yönelik çabalara da karşı çıkmayacağı konusunda teminat verdi. Macaristan'ın tüm NATO taahhütlerini eksiksiz yerine getirmeye devam edeceğini teyit etti" ifadelerini kullandı.

"BU YAKLAŞIMIN İŞE YARAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Stoltenberg, "Bugün Başbakan Orban'la Macaristan'ın Ukrayna'ya finansal destek taahhüdü konusunda diğer müttefikleri bloke etmeyeceği ve NATO'nun Ukrayna'ya desteğin koordinasyonunda öncü rol üstlenmesine izin vereceği, ancak aynı zamanda Macaristan'ın bu faaliyetlerin bir parçası olmayacağının kabul edilmesi noktasında anlaşmaya vardık. Bu yaklaşımın işe yarayacağını düşünüyorum. NATO liderleri Washington'da bir araya geldiğinde bu konuda bir anlaşmayı sonuçlandırabileceğimizden eminim" dedi.

Aşırı sağ AP seçimlerine damga vurdu: Endişe, korku ve üzüntü...

Türkiye de başvurmuştu... Putin'den dev projeye nihai onay!

"Küresel finans sistemi değişmeli" dedi ve ekledi... Rusya'dan Türkiye'ye sürpriz teklif

Rusya'dan Türkiye'ye iş birliği mesajı: Memnuniyetle karşılıyoruz

  • Macaristan Başbakanı
  • Viktor Orban
  • NATO Genel Sekreteri
  • Jens Stoltenberg
  • Ukrayna desteği
  • veto şartı
CHP liderliği bırakmadı... İşte en borçlu 5 belediye
CHP liderliği bırakmadı... İşte en borçlu 5 belediye

CHP liderliği bırakmadı... İşte en borçlu 5 belediye

Tabela değişti... Motorine indirim geldi (25 Temmuz 2024 akaryakıt fiyatları)
Tabela değişti... Motorine indirim geldi (25 Temmuz 2024 akaryakıt fiyatları)

Tabela değişti... Motorine indirim geldi (25 Temmuz 2024 akaryakıt fiyatları)

Mutabakat zaptı imzalandı... Meksika'dan Türkiye'ye övgü: Önemli bir aktör haline geldi
Mutabakat zaptı imzalandı... Meksika'dan Türkiye'ye övgü: Önemli bir aktör haline geldi

Mutabakat zaptı imzalandı... Meksika'dan Türkiye'ye övgü: Önemli bir aktör haline geldi