HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,47
  • 6,1978
  • 212.875
  • 93.287
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Macaristan, Ukrayna'nın kararına orantılı cevap olarak, Ukrayna konsolosunu sınır dışı ediyor

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, yetkilerini kötüye kullandığı gerekçesiyle bir Macar başkonsolosu 'istenmeyen kişi' ilan eden Ukrayna'ya, bu ülkenin Budapeşte'deki Büyükelçiliğinde görevli bir konsolosu sınır dışı ederek karşılık vereceklerini söyledi.

x

Szijjarto, düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin tüm komşularıyla iyi ilişkiler kurmaya çalıştığını ve Ukrayna tarafından "istenmeyen kişi" ilan Macar diplomatın hukuk dışı bir iş yapmadığını öne sürdü.

Ukrayna'nın Budapeşte Büyükelçisinin bakanlığa çağrıldığını ve konsolosun 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi kararının kendisine iletildiğini belirten Szijjarto, ''Ukrayna'nın kararına orantılı cevap olarak Macaristan da bir Ukrayna konsolosunu sınır dışı ediyor.'' diye konuştu.

Szijjarto ayrıca, ülkesinin Ukrayna'da yaşayan Macar azınlığın haklarını korumaya devam edeceğini söyledi.

Ukrayna'da Macarların yoğun yaşadığı Berehove kentinde faaliyet gösteren Macaristan Başkonsolosluğunda Macar vatandaşlığı alan kişiler için düzenlenen yemin töreninin gizli kamerayla kaydedilip, 20 Eylül'de sosyal medyada paylaşılması iki ülke arasında krize neden olmuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Macaristan'ın Berehove Başkonsolosu'nun "istenmeyen kişi" ilan edildiğini belirtip 72 saat içinde ülkeyi terk etmesinin istendiği açıklanmıştı.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Ankara´da kar maskeli bir kişi, elindeki tabancayla girdiği kuyumcu dükkanını soymak istedi. Çekmede

Kuyumcu, silahlı soyguncuyu silahla ateş ederek püskürttü

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Taksilerde yeni dönem! Yapan yandı

Konut ve çeyiz hesabında 170 milyon lira birikti

En Çok Okunanlar