• $7,3656
  • €8,9089
  • 410.826
  • 1528.82
23 Şubat 2021 Salı 23:01 | Son Güncelleme:

Lübnan'da Kovid-19 aşısıyla ilgili tartışma yaratan iddia

Lübnan'da Kovid-19 aşısıyla ilgili tartışma yaratan iddia
AA

Lübnan'da bazı milletvekillerinin, Ulusal Aşı Komitesinin onayını almadan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını yaptırmaları tartışma yarattı.

Lübnan'da bazı milletvekillerin, Ulusal Aşı Komitesinin onayını almadan koronavirüs aşısını yaptırmaları tartışmaya sebep oldu.

AA'daa yer alan habere göre, Lübnan Kovid-19 Ulusal Aşı Komitesi Başkanı Abdurrahman el-Bizri, bazı milletvekillerinin Komitenin onayını almaksızın aşı yaptırmaları üzerine Sayda kentindeki evinde bir basın toplantısı düzenledi.

"Bir grup insana ayrımcılık yapma girişimi olan bu ihlale karşı susmamız mümkün değil." diyen Bizri, bu durum karşısında istifa etmek istediğini ancak Komite üyelerinin kendisini bu karardan vazgeçirdiğini belirtti.

Söz konusu ihlalin, Dünya Bankası tarafından kayıt altına alındığını ve birtakım adımlar atabileceğini dile getiren Bizri, yarın Ulusal Aşı Komitesi üyelerini toplantıya çağırdığını söyledi.

Dünya Bankası Maşrik Bölgesel Direktörü Saroj Kumar Jha, Lübnan'da milletvekillerinin aşı olmasına dair sosyal medyada paylaşılan bir eleştiri üzerine, "Dünya Bankası, ihlalin teyit edilmesi halinde aşıları finanse etmeyi durdurabilir." ifadesini kullandı.

Kumar Jha, tüm Lübnanlılara hitaben herkesin Kovid-19 Ulusal Aşı Komitesinin belirlediği program doğrultusunda elektronik sistemden kayıtlarını yaptırmaları çağrısında bulundu.

16 MİLLETVEKİLİ AŞI OLDU

Tartışmalar üzerine Lübnan Meclisi Genel Sekreteri Adnan Dahir, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bugüne kadar toplam 16 milletvekilinin aşı yaptırdığını söyledi.

Bugüne kadar aşı olan vekillerin hepsinin yaşları itibarıyla sıraları gelmiş ve elektronik sistemde kayıtlarının yapıldığını dile getiren Dahir, söz konusu milletvekillerinin tümünün Sağlık Bakanlığı ve Lübnan Kızılhaç Örgütü ekipleri eşliğinde aşılarını yaptırdığını ifade etti.

Lübnan'da 14 Şubat'tan itibaren başlayan Kovid-19'a karşı aşılama çalışmaları kapsamında ilk aşıların sağlık çalışanları ile 75 yaş üstü kişilere yapılacağı duyurulmuştu.

Dünya Bankası, 21 Ocak'ta Lübnan'daki Kovid-19 aşıları için 34 milyon dolar tahsis ettiğini açıklamıştı.

<p>Bu süreç şu şekilde ilerleyecek:<br></p><p>İllerimiz 100 bin nüfusa düşen vaka  sayısı baş

Kontrollü normalleşme nasıl olacak?

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik