• $7,48
  • €9,0388
  • 442.022
  • 1556.77
27 Kasım 2020 Cuma 23:13 | Son Güncelleme:

Lübnan ve Fransa arasında askeri anlaşma

Lübnan ve Fransa arasında askeri anlaşma
AA

Lübnan ordusu, Fransız ordusu ile iş birliği ve koordinasyon anlaşması imzalandığını duyurdu.

Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Lübnan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Ziyad el-Haşim ile Fransız General Eric Peltier'in başkent Beyrut'un doğusundaki Lübnan ordusu karargahında bir araya geldi.

AA'nın aktardığı habere göre, Fransız ordusu ile kara, deniz ve hava kuvvetleri alanlarında iş birliği ve koordinasyon anlaşması imzalandığı belirtildi.

İmza töreninde konuşan Lübnan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Haşim, Lübnan ve Fransa orduları arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaptı.

Fransız General Peltier ise, Lübnan ordusunun terörle mücadele ve ülke içinde ve sınırlarında güvenlik ve istikrarı sağlamasındaki başarısından övgüyle söz etti.

GENELKURMAY BAŞKANI LECOİNTRE GEÇEN HAFTA BEYRUT'TAYDI

Lübnan Genelkurmay Başkanı General Joseph Avn ile Fransız mevkidaşı François Lecointre geçen hafta başkent Beyrut'taki El-Yerze karargahında bir araya gelmişti.

İki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Lübnan ordusunun güçlendirilmesine yönelik mutabakat zaptı imzalandığı aktarılmıştı.

Lübnan resmi haber ajansının verilerine göre, Fransa, Lübnan ordusunun geliştirilmesi için 2017 ve 2018'de 45 milyon avroluk yardım yaptı. Son beş yılda ise Fransa'nın Lübnan güvenliğine sağladığı katkı yarım milyar doları buldu.

<p>Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin genel başkanlığına seçilen A

Türk dostu Armin Laschet kimdir?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karadeniz somonuna Japon ilgisi! Önce Vietnam'a, oradan Japonya'ya gidiyor

Eğil Kalesi ve kral mezarları UNESCO yolunda