• $7,328
  • €8,8166
  • 407.057
  • 1530.99
10 Kasım 2020 Salı 09:53 | Son Güncelleme:

Lordlar Kamarası İngiltere hükümetini mağlup etti

Lordlar Kamarası İngiltere hükümetini mağlup etti

İngiltere hükümeti Lordlar Kamarası tarafından yenilgiye uğratıldı. Başbakan Johnson'ın AB'ye karşı ülkenin toprak bütünlüğünü korumak için gerekli olduğunu söylediği İç Piyasalar Yasa Tasarısı'nın tartışmalı maddesi, Lordlar Kamarası'nın onayı ile metinden çıkarıldı.

İngiliz parlamentosu, AB ile varılan Brexit Anlaşması'nı tek taraflı ihlal edecek yasa tasarısını görüştü. Lordlar Kamarası ise söz konusu maddeyi metinden çıkaran değişiklik önergesini, Başbakan Johnson'ın aksine, kabul etti.

AA'da yer alan habere göre, İngiltere hükümeti ve parlamentonun üst kanadı olan Lordlar Kamarası'nın görüşmesinin ardından oylama yapıldı. Brexit sonrası Kuzey İrlanda ile Birleşik Krallık'ın geri kalanı arasındaki ticaretin aksamadan sürdürülmesi için bakanlara ek yetkiler veren maddenin, metinden çıkarılmasını öngören değişiklik önergesi 165'e karşı 433 oyla kabul edildi.

Önergeye, Johnson'ın lideri olduğu Muhafazakar Partinin bazı üyelerinin de destek verdiği görüldü. Öte yandan Lordlar Kamarası'nda salı günü de görüşmelerin devam etmesi, yine bazı değişikliklere gidilmesi bekleniyor.

TİCARET ANLAŞMASI VARSA YASAYA GEREK YOK

Görüşmeler devam ederken AB ile İngiltere arasında bir ticaret anlaşmasına varılması durumunda yasaya gerek kalmayacak.

Johnson'ın da tasarıyı, AB'yi 31 Aralık'ta sona erecek Brexit geçiş dönemi öncesi bir ticaret anlaşmasına zorlamak için gündeme getirdiği değerlendiriliyor.

GIDA NAKLİYATINA ENGEL GELEBİLİR

Geçen sene varılan Brexit Anlaşması'na göre, Birleşik Krallık AB'den ayrılsa da Kuzey İrlanda AB'yle gümrük birliği içinde kalmayı sürdürecek.

İki taraf arasında bir ticaret anlaşmasına varılamaması durumunda, AB, Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallık'ın geri kalanı arasında gıda nakliyatına engel getirebilecek.

AB, TASARININ GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTİYOR

AB, İngiltere'nin Kuzey İrlanda'dan Sorumlu Bakanı Brandon Lewis'in "uluslararası hukuku sınırlı bir şekilde ihlal ettiğini" söylediği düzenlemenin geri çekilmesini istiyor.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, 10 Eylül'de yaptığı açıklamada, Londra'ya ay sonuna kadar süre vermiş, aksi halde Avrupa Adalet Divanına gideceklerini duyurmuştu.

Johnson ise 15 Eylül'de yaptığı açıklamada metnin, AB'nin Birleşik Krallık'ı "parçalama gücüne" karşı sigorta olduğunu belirterek "Tasarı, Birleşik Krallık'ın egemenliği ve bütünlüğüne önem veren herkes tarafından memnuniyetle karşılanmalı." değerlendirmesinde bulunmuştu.

30 Eylül'de Avam Kamarası'nda 256'ya karşı 340 oyla kabul edilen tasarı, Lordlar Kamarası'nda görüşülmeye başlanmıştı.

BREXIT SÜRECİNDE NELER YAŞANMIŞTI?

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

İngiltere'deki uzun süren tartışmaların ardından AB'yle varılan anlaşma geçen sene aralık ayında parlamentoda kabul edilmiş ve İngiltere, 31 Ocak'ta AB’den ayrılmıştı.

Taraflar daha sonra başta ticaret olmak üzere her alandaki ilişkileri belirleyecek anlaşmalar için masaya oturmuş ancak görüşmelerde ilerleme kaydedilememişti.

31 Aralık'ta sona erecek geçiş süresi boyunca anlaşmaya varılamaması durumunda İngiltere, AB'den anlaşmasız olarak ayrılacak ve iki taraf arasındaki ticaret, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yürütülecek.

<p>İngiltere ile başlayalım. nam-ı diğer Güneş Batmayan ülke...  İngilterede yaşanan küçülme ülke ta

Ne ABD ne İngiltere ne de Almanya.... Türkiye büyüme liginde ilk sıralarda

İstanbul'da yeni kontrollü normalleşme sürecinden ilk kareler

Milli Savunma Bakanlığı, Libyalı askerlere ''havan eğitimi'' verdi

İstilacı aslan balığı sofralardaki yerini almaya başladı