• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
28 Nisan 2021 Çarşamba 17:59 | Son Güncelleme:

Libya'nın yeniden imarı için fon kurulacak

Libya'nın yeniden imarı için fon kurulacak
AA

Libya hükümeti, ülkenin yeniden imarı için fon kurulacağını açıkladı. Buna göre, yeniden yapılanma projeleri için bütçe de hazırlandı.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkede son yıllarda yaşanan savaştan etkilenen şehirlerin yeniden inşası için fon oluşturacaklarını açıkladı.

AA'da yer alan habere göre; Dibeybe, başkent Trablus'ta üçüncü olağan kabine toplantısını gerçekleştirdi.

Libya Başbakanı, burada yaptığı açıklamada, "Hükümetimiz, Bingazi (doğu), Trablusgarp ve Sirte (güney) gibi savaştan etkilenen şehirler için yeniden inşa fonlarının kurulmasını onaylayacak." dedi.

Dibeybe, söz konusu fonun rakamsal değerine ilişkin ayrıntı vermedi.

Ülkede bölünmüş durumdaki devlet kurumlarının çoğunun tamamlandığını dile getiren Dibeybe, "Yalnızca askeri kurumların birleştirilmesinin kaldığını, onun da hızlı bir şekilde ve seçimlerden önce tamamlanması gerektiğini" kaydetti.

İç savaş nedeniyle yerinden edilenler sorununa da değinen Dibeybe, "İstisnasız tüm şehirlerde yerinden edilmiş kişilerin evlerine dönmelerinin önemli olduğunu ve böylece yeniden yapılanma ve kalkınmada yol alınabileceğini" vurguladı.

Libya'nın pek çok kentinde, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter saldırıları sonucu ve öncesinde terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen yerlerde büyük yıkım oluştu.

Libya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Muhammed al-Raeed, nisan başında AA muhabirine verdiği demeçte, yeniden yapılanma projelerin değerini yaklaşık 50 milyar dolar olarak tahmin ettiklerini söylemişti.

  • libya
  • imar
  • Abdulhamid Dibeybe
<p>Eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek, katıldığı televizyon programında Millet İttifakı'nın seçimler

CHP'li Çiçek baklayı ağzından çıkardı: HDP'ye bakanlık verilebilir

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı