• $7,2125
  • €8,8309
  • 414.332
  • 1478.35
27 Ağustos 2012 Pazartesi 12:25 | Son Güncelleme:

Libya'dan türbe saldırılarına tepki

Libya'dan türbe saldırılarına tepki

Libya'daki en yüksek dini otorite olarak kabul edilen fetva kurumu Dar'ul İfta, silahlı grupların türbelere yaptığı saldırıları kınadı.

Libya'daki en yüksek dini otorite olarak kabul edilen fetva kurumu Dar'ul İfta, silahlı grupların türbelere ve halkın kutsal kabul ettiği mezarlara yaptığı saldırıları kınadı.

Başkent Trablus'ta birçok türbeyi hedef alan saldırılar sonrasında Daru'l-İfta tarafından yayımlanan bildiride, "Mezarların açılması, mescitlerin tahrip edilmesi, türbelerin yıkılması İslam dinine aykırı bir davranış. İslam dininde kabirlerin yakılması, yıkılması kesin bir dille yasaklanmıştır. Bu yasak Müslüman olmayanların mezarlarını da kapsamaktadır" ifadeleri yer aldı.

Libya Başmüftüsü Sadık bin Abdurrahman el-Giryani'nin imzasını taşıyan bildiride, "Devlet otoritesi dışında hiçbir kurumun silah taşıması doğru değildir. Halkın can ve mal güvenliğini korumak, onları endişeye sevk edecek her türlü fitne ve fesattan korumak devletin boynunun borcudur" denildi.
"Silah taşıyarak kanunlara aykırı hareket eden gruplar, Libya halkını bölme amacı gütmektedir" diyen Giryani, "Söz konusu silahlı gruplar, halkın mukaddes kabul edip, ziyaret ettiği mekanları, türbeleri ortadan kaldırmayı hedeflemektedir" ifadelerini kullandı.
 

<h3><strong>FENERBAHÇE'DE EROL  BULUT SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYOR</strong></h3><p>Sarı-lacivertlile

Haftanın Futbol Başlıkları... Erol Bulut görevden alınacak mı?

Muş'ta tipi nedeniyle mahsur kalan 100 kişi kurtarıldı

Erzurumlu kadınlar karla kaplı ormanda atlı safari yaptı

Avukatlık yerine çobanlık yapmayı tercih etti