• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Haziran 2020 Cumartesi 03:52 | Son Güncelleme:

Libya'da acil ateşkes çağrısı

Libya'da acil ateşkes çağrısı

Almanya, Fransa ve İtalya, Libya'daki taraflara “çatışmaları durdurma” ve BM gözetiminde siyasi müzakerelere başlama çağrısında bulundu.

Almanya, Fransa ve İtalya’nın dışişleri bakanlığından yapılan ortak açıklamada, Libya’daki durumun daha da kötüleşmesi ve gerginliğin bölgede artması riski nedeniyle üç ülkenin Libya’daki tüm taraflara, çatışmaları hemen ve ön koşulsuz durdurma, silahlanmaya son verme çağrısında bulunduğu bildirildi.

BM İLE SİYASİ DİYALOG

Açıklamada, yabancı aktörlerden ihtilafa karışmaya son vermeleri ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı silah ambargosu kararına tamamen uymalarının istendiği aktarıldı. Kalıcı ve güvenilir bir ateşkesin imzalanmasına imkan vermek için BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) himayesinde 5+5 askeri komitedeki müzakerelerin hızlı şekilde sonuçlanmasından yana olunduğu vurgulanan açıklamada, “Bu, ihtilafta kalıcı bir çözüm için gerekli Libya içi bir siyasi diyaloğun somut olarak yeniden başlatılması konusunda gerekli ortamı oluşturmak için önemli bir yapı taşıdır. 6 Haziran’daki Mısır girişimi dahil bu konudaki tüm çabalar desteklenmelidir” ifadesi kullanıldı.

LİBYA ORDUSU PETROL TESİSLERİNİ KORUYOR

Libya Ulusal Ordusu askerlerinin ülkenin doğusunda petrol tesislerinin bulunduğu bölgede devriyeye başladığı belirtildi. Petrol Tesisleri Muhafız Kurumu Sözcüsü İbrahim el Faidi, Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Muhafız Kurumu’nun özel kuvvet ve birimlerinden oluşan birlikleri, petrol tesisleri ve limanların bulunduğu ‘Petrol Hilali’ bölgesinde devriye görevi kapsamında ilerliyor” ifadelerini kullandı. Devriye konvoyunun savaş uçaklarıyla havadan korunduğu belirtildi.

<p>Azerbaycan’ın Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmaya yönelik başlattığı operas

Azerbaycan ordusu işgalci Ermeni hedeflerini imha ediyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Harput Kalesi'nde son 7 yılda yapılan kazı çalışmalarında 110 bin adet obje çıktı

Modada yeni trend: Holografik tasarımlar