• $7,3595
  • €8,9889
  • 417.709
  • 1488.21
28 Mart 2018 Çarşamba 16:55 | Son Güncelleme:

Lavrov ve De Mistura, Moskova’da Suriye krizini görüşecek

Lavrov ve De Mistura, Moskova’da Suriye krizini görüşecek

Rus medyasının diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği bilgiye göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura, yarın, Suriye’deki son gelişmeleri ele almak üzere Moskova’da bir araya gelecek.

Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da ise tahliyeler devam ediyor. AFP’nin verdiği bilgiye göre, bölgeden dün tahliye edilen siviller ve muhalif savaşçılar, Suriye’nin kuzeybatısında muhalif grupların kontrolündeki bölgelere ulaştı.

Dün gece saatlerinde, bin 521’i muhalif savaşçı, toplam 6 bin 432 kişiyi taşıyan 101 araçlık konvoy Doğu Guta’dan ayrıldı.

AFP muhabiri tarafından verilen bilgiye göre, Doğu Guta’dan hareket eden 50 araçlık bir tahliye konvoyu, Hama’nın muhalif grupların kontrolündeki Mudik Kalesi kasabasına ulaştı. Kasabadaki boş bir alana gelen konvoya gıda ve su yardımı ulaştırıldıktan sonra konvoy İdlib’e hareket etti.

Rusya ve Doğu Guta’nın güney ve güneydoğusunu kontrol eden Ahraru’ş Şam ve Feylaku’r Rahman arasında varılan anlaşma kapsamında, şu ana kadar 19 bine aşkın sivil bölgeden tahliye edildi.

Tahliyelerin yanı sıra Esed rejimine bağlı kuvvetler tarafından açılan güvenli koridorlar aracılığıyla göçler de devam ediyor.

Rejime yakın medya organlarının verdiği bilgiye göre, şu ana kadar 128 bin sivil açılan güvenli koridorlardan rejim kontrolündeki bölgelere göç etti.

Rejim medyası, Doğu Guta’nın rejime bağlı güçler tarafından büyük oranda kontrol altına alınmasından sonra bölgenin geri kalan kısmıyla bağlantısı kesilen kuzeydeki Duma kasabasından, dün, yüzlerce sivilin göç ettiğini duyurdu.

Duma kasabasını kontrol eden Ceyşu’l İslam grubu, kasabada kalmakta ısrar ederken, Rus yetkililerle devam eden müzakerelere rağmen Duma’nın akıbeti henüz belli olmadı.

Şarku'l Avsat)

<p>'Aslında kendi tarihimize baktığımızda iki yüz yıldır aynı meseleyi konuştuğumuzu görüyoruz. Batı

Muasır medeniyet seviyesi ve Cherokee Kabilesi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri

Vaka artışı yaşanan Samsun'da 'gizli ekip' tekrar görevde

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti