• $ 5,7805
  • € 6,5749
  • 261.355
  • 94.831
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Lavrov: Akdeniz'in güneyi, uluslararası gerilimin ana merkezi olmaya devam ediyor

Akdeniz'in güneyinin uluslararası gerilimin ana merkezi olmaya devam ettiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın bölgedeki durumun normalleşmesi için çaba sarf ettiğini söyledi.

Yunan gazetesi efsyn.gr'ye (Efimerida ton Sindakton) demeç veren Lavrov, "Akdeniz'in güneyi, uluslararası gerilimin ana merkezi, terör, yasadışı göç, uyuşturucu trafiği, organize suç gibi önemli tehditlerin çıkış noktası olmaya devam ediyor. Hristiyan nüfusun kitleler halinde gitmesi sonucu etnik denge bozuldu" dedi.

Bu durumu 'jeopolitik mühendisliğin', Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki egemen devletlerin iç işlerine müdahalenin ve bölge halkına onlar için yabancı kalkınma modellerinin ve yeniden yapılanma reçetelerinin dayatılmasının doğrudan sonucu olarak niteleyen Lavrov, "Rusya, bölgedeki durumu iyileştirmek için önemli çaba sarf ediyor. Rusya'nın askeri ve diplomatik adımları sayesinde Suriye'deki teröristlere yıkıcı darbe indirilmesi, siyasi sürecin başlatılması ve sığınmacıların dönmesi için uygun koşulların sağlanması başarıldı" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE VE İRAN'LA SURİYE ANAYASA KOMİTESİ KURMA ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ

Bu çerçevede Suriye'deki gelişmelerden de söz eden Lavrov, Rusya'nın Türkiye ve İran'la Suriye anayasa komitesi kurma çalışmaları yaptığını kaydetti.

Suriye'nin altyapısının yeniden inşasıyla ilgili son derece önemli görevlerin gündemlerinde bulunduğunu anlatan Lavrov, uluslararası toplumun ve uluslararası insani kuruluşların ön koşul sunmadan ve çifte standart uygulamadan bu sürece destek sunmaları gerektiğinin altını çizdi.

(Sputnik)

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Akşam TV Seçim Sonuçlarını İstanbullulara Sordu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Denizde heykel bulan adam bu kez 'fosil' buldu