• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
22 Şubat 2021 Pazartesi 15:26 | Son Güncelleme:

“Kuzey tarafı Türklere aittir” sözü Yunanistan'ı çıldırttı!

“Kuzey tarafı Türklere aittir” sözü Yunanistan'ı çıldırttı!
AA

Yunanistan'da bir yayınevinin öğrenciler için yayınladığı eğitici haritada Kıbrıs'ın kuzeyinin Türklere ait olduğunun yazılması nedeniyle dergi toplatıldı.

Yunanistan'da "Kuzey tarafı Türklere aittir" sözü Yunanlıları çıldırdı. Kıbrıs'ın kuzeyinin Türklere ait olduğunu yazan dergi toplatıldı

AA'nın haberine göre Yunanistan'da bir yayınevinin çocuklara yönelik eğitici yapboz oyunu ile birlikte dağıttığı dergi, içeriğinde yer alan Kıbrıs'ın kuzeyinin Türklere ait olduğuna ilişkin ifadeler nedeniyle toplatıldı.

Psihogios Yayınevi tarafından yayımlanan "Öğreniyorum ve keşfediyorum: Avrupa" başlıklı coğrafya ile ilgili dergide yer alan ifadelerin sosyal medyada yayılması üzerine, dergilerin piyasadan toplatılmasına karar verildi.

Yayınevinin sosyal medya hesabında yayımlanan yazılı açıklamada, söz konusu dergide Kıbrıs ile ilgili ifadelerin "yanlışlıkla yer aldığı ve muhtemelen tercüme hatasından kaynaklandığı" ileri sürüldü.

Toplatılan dergide "Kıbrıs Akdeniz adasıdır ve kuzey tarafı Türklere aittir. Başkenti Lefkoşa'dır." ifadeleri yer alıyor.


Haberin Özeti

Yunanistan'da, Kıbrıs'ın kuzeyinin Türklere ait olduğunu yazan dergi toplatıldı.

DETAY
• Çocuklara yönelik eğitici bir dergi, Kıbrıs'ın kuzeyinin Türklere ait olduğunu yazdı.
• "Öğreniyorum ve keşfediyorum: Avrupa" başlıklı dergide, "Kıbrıs Akdeniz adasıdır ve kuzey tarafı Türkiye'ye aittir. Başkenti Lefkoşa'dır." ifadelerine yer verildi.
<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Erdoğa

Başkan Erdoğan: Lokantalar ve otellerle ilgili kararları Kabine Toplantısı'nda atacağız

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı