• $17,9626
  • €18,2694
  • 1023.47
  • 2957.98
29 Ocak 2019 Salı 15:28 | Son Güncelleme:

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, NATO ve AB üyeliği yolunda

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, NATO ve AB üyeliği yolunda

Yunanistan ile arasındaki isim sorununu çözen Üsküp yönetimi, uluslararası örgütlere üyelik için adım atmaya hazırlanıyor. Yunanistan'ın koyduğu vetoyu kaldırmasıyla NATO'dan üyelik daveti alan Makedonya'nın, bu yıl içinde AB'ye katılım müzakerelerine başlaması bekleniyor.

Yunanistan  parlamentosunun Makedonya ile isim sorununu çözen Prespa Anlaşması'nı  onaylamasıyla 28 yıldır süregelen sorunun çözümünde sona gelinirken, çözüm  Makedonya'ya NATO ve Avrupa Birliği (AB) kapılarını da araladı. 

Balkanlar'ın iki komşu ülkesi Yunanistan ile Makedonya arasında,  Makedonya'nın eski Yugoslavya'dan ayrılıp bağımsızlığı ilan ettiği 1991'den beri  devam eden isim sorunu, iki ülke başbakanlarının katılımıyla 17 Haziran'da  imzalanan Prespa Anlaşması ile çözüme kavuşmuştu. Makedonya'nın adının "Kuzey  Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın önce  Makedonya'da, ardından Yunanistan'da gerekli yasal süreçleri tamamlamasıyla  tarihi meselenin çözümünde sona gelindi.

Anlaşmanın imzalanması ile Yunanistan, Makedonya'nın AB ve NATO üyelik  süreçlerinin önüne koyduğu engeli de kaldırdı. Ekim ayında NATO'ya üyelik  müzakerelerine resmen başlayan Makedonya'nın yıl sonuna kadar ittifakın 30. üyesi  olması bekleniyor.

Makedonya'nın yeni adıyla bu yıl içinde AB'ye katılım müzakerelerine  de başlaması bekleniyor.

Atılması gereken adımlar neler?

İki ülkenin de Prespa Anlaşması'nı kendi meclislerinde onaylamasının  ardından öncelikle Yunan hükümetinin söz konusu sürecin tamamlandığına dair NATO  Genel Sekreterliğini bilgilendirmesi gerekiyor.

Akabinde ise NATO'nun mevcut 29 üyesi, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin  üyeliğe katılım protokolünü imzalaması ve ardından kendi parlamentolarında  onaylaması gerekecek.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Makedonya Dışişleri Bakanı  Nikola Dimitrov'un kendisine gönderdiği ve Makedonya'nın NATO'ya üye olması  yönündeki yükümlülük ve taahhütleri kabul etmeye hazır olduğunu belirttiği  mektubu kabul ettiğini teyit etti.

Makedonya'nın NATO'ya katılım protokolünün hazırlanma sürecinde  olduğunu belirten Stoltenberg, protokolün en kısa sürede NATO üyesi ülkeler  tarafından imzalanması ve akabinde her üye ülkenin kendi parlamentosunda bu  protokolün onaylanması gerektiğini hatırlattı.

NATO üyesi Yunanistan'ın, Makedonya'nın NATO'ya üyelik davetini  onaylamasının ardından Prespa Anlaşması yürürlüğe girecek ve Makedonya'nın adı  "Kuzey Makedonya" olarak değişecek.

Makedonya, söz konusu süreçlerin tamamlanmasının ardından Prespa  Anlaşması'nın yürürlüğe girdiğini üye olduğu tüm uluslararası ve bölgesel  kurumlara bildirecek. Anlaşmaya göre, Makedonya, bu uluslararası kurumlar ve  Birleşmiş Milletlerin (BM) tüm üyelerinden ülkenin yeni adını kabul etmelerini  talep edecek. Bundan sonraki süreçte ise diğer ülkeler Makedonya'yı resmen "Kuzey  Makedonya Cumhuriyeti" olarak kabul edecek.

Makedonya'nın adını resmen değiştirilmesinin akabinde, iki ülke  başkentleri Üsküp ve Atina'da bulunan ülke temsilcilikleri ise büyükelçiliklere  dönüştürülecek.

İsim sorunu nedir?

Başta Türkiye olmak üzere birçok ülke, Makedonya'yı anayasal adı olan  "Makedonya Cumhuriyeti" olarak tanısa da Yunanistan, kendi sınırları içinde  "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ülkenin isminin  değiştirilmesini talep ediyordu.

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991'den bu yana güney komşusu  Yunanistan ile süregelen isim sorunu nedeniyle AB ve NATO'ya üye olamıyordu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Makedonya Başbakanı Zoran  Zaev, "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" adı üzerinde anlaştıklarını açıklamış, iki  ülke hükümet temsilcilerinin katılımıyla 17 Haziran 2018'de Prespa Anlaşması  imzalanmıştı.

(AA)

Orta Asya'da sevindiren gelişme! 'Türkiye üzerinden dünyayla bağlantı kurmak istiyoruz'
Orta Asya'da sevindiren gelişme! 'Türkiye üzerinden dünyayla bağlantı kurmak istiyoruz'

Orta Asya'da sevindiren gelişme! "Türkiye üzerinden dünyayla bağlantı kurmak istiyoruz"

Bakan Nebati hayata geçen vergi politikalarını açıkladı! Milyonları ilgilendiriyor
Bakan Nebati hayata geçen vergi politikalarını açıkladı! Milyonları ilgilendiriyor

Bakan Nebati hayata geçen vergi politikalarını açıkladı! Milyonları ilgilendiriyor

Araç alım satım yapacaklar dikkat! Yeni dönem başlıyor
Araç alım satım yapacaklar dikkat! Yeni dönem başlıyor

Araç alım satım yapacaklar dikkat! Yeni dönem başlıyor