• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Temmuz 2020 Çarşamba 22:17 | Son Güncelleme:

Kuzey Kutbu'na rağbet artıyor... ABD bölgeye koordinatör atadı!

Kuzey Kutbu'na rağbet artıyor... ABD bölgeye koordinatör atadı!
AA

İklim değişikliğine bağlı olarak kutuplardaki buzulların erimesi, ABD, AB, Çin ve Rusya'yı bölgedeki doğal kaynaklar ve ulaşım fırsatlarını gözden geçirmeye yönlendiriyor. Son olarak ABD'nin, Kuzey Kutbu bölgesinde, Çin'le rekabette konumunu güçlendirmek için bir diplomatını koordinatör olarak görevlendirdiği bildirildi.

ABD'nin önemli basın kuruluşlarından Wall Street Journal gazetesinin (WSJ) haberine göre, daha önce yurt dışı misyonlarında çalışmış olan James DeHart, Dışişleri Bakanlığını temsilen, ABD’nin ilk Arktik Bölge Koordinatörü olarak göreve başladı.

DeHart’ın, çalışmaları ile ilgili doğrudan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya rapor vereceği ve Arktik politikası hakkında tavsiyelerde bulunacağı belirtildi.


Haberde, tecrübeli diplomat DeHart'ın, bir demecinde, "Bundan bir iki yıl sonra, sanırım insanlar şu anda bulunduğumuz döneme bakacak ve bunu Kuzey Kutbu'nda bizim için bir dönüm noktası olduğunun farkına varacaklar. Kuzey Kutbu ile kapsamlı ve entegre bir diplomatik strateji ve angajman başlatıyoruz." şeklindeki sözlerine yer verildi.

ABD hükümetinin daha önce Norveç ve Afganistan gibi ülkelerde önemli görevlerde bulunmuş Dehart’ı Arktik misyonu için görevlendirmesi, buz kırıcı bir filo edinme planı, Grönland'daki ABD konsolosluğunun yeniden açılması gibi girişimlerin ardından geldi.

KUZEY KUTBU'NA RAĞBET ARTIYOR

Geçen hafta Danimarka'yı ziyaret eden Pompeo, Başbakan Mette Frederiksen, Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Grönland Dışişleri Bakanı Steen Lynge ve Faroe Adaları Dışişleri Bakanı Jenis av Rana ile Kuzey Kutbu politikası ağırlıklı görüşmelerde bulunmuştu.

Pompeo, geçen yıl Finlandiya'nın evsahipliğindeki Kuzey Kutbu Konseyi toplantısındaki konuşmasında Çin'i bölgedeki faaliyetleri konusunda uyarılar yapmıştı.


Yakın bir zamanda, Çinli bir kamu firmasının Kanada’nın Arktik bölgesinde bir altın madeni satın alması ABD yönetimini alarma geçirmişti.

İklim değişikliğine bağlı olarak kutuplardaki buzulların erimesi, ABD’nin yanı sıra AB, Çin ve Rusya'yı bölgedeki doğal kaynaklar ve ulaşım fırsatlarını gözden geçirmeye yönlendiriyor.

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Hava Kuvvetlerinin yerel saatle 13.00-15.00'

Azerbaycan Hava Kuvvetleri, işgalci Ermenistan güçlerinin tank ve sığınaklarını imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Korona sürecinde satışı artan 5 bitkinin faydası

Sağlık Bakanı Koca, Dilmener Acil Durum Hastanesinde incelemelerde bulundu