• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
10 Ocak 2021 Pazar 01:10 | Son Güncelleme:

Kuzey Kore'den nükleer tehdit... ABD'yi "en büyük düşman" ilan etti

Kuzey Kore'den nükleer tehdit... ABD'yi "en büyük düşman" ilan etti
AA

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ın görevini üstlenmesinden 10 gün önce bir kez daha ABD'yi "en büyük düşman" olarak ilan ederek nükleer silah deposunu güçlendirmekle tehdit etti. Öte yandan geçtiğimiz yıl Başkan Donald Trump, Kim Jong-un ile görüşmek için Kuzey Kore'ye adım atan ilk ABD Başkanı olmuştu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geliştirilmekte olan yüksek teknolojili silah sistemlerinin listesini açıklayarak, nükleer silah deposunu güçlendirmekle tehdit etti.

AA'nın Kore Merkezi Haber Ajansı'ndan (KCNA) aktardığı habere göre, başkent Pyongyang’da 5 yıl aradan sonra düzenlenen Kore İşçi Partisi 8. Kongresi'nde konuşan Kim, Washington’la diyaloğa açık olduğunu ancak Kuzey Kore’nin ABD düşmanlığıyla başa çıkabilmesi için askeri ve nükleer kapasitesini daha da artırması gerektiğini ifade etti.

Kuzey Kore lideri konuşmasında, ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ın ismini kullanmadan ABD’nin Kuzey Kore’nin "ana düşmanı" olduğunu yineledi.

Kim Jong-un konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"ABD'de kim göreve gelirse, ülkenin temel yapısı ve düşmanca politikası asla değişmeyecek."

ABD ile yeni ilişkiler kurmanın, ABD’nin düşmanca politikasını sürdürüp sürdürmemesine bağlı olduğunu ifade eden Kim, düşman güçler nükleer silahlarını kullanmayı düşünmedikçe, nükleer silahların kullanılmayacağını söyledi.

Kim, Kongre'nin açılışında ülkenin neredeyse tüm sektörlerinin ekonomik kalkınma planlarının gerisinde kaldığını belirterek, 2016 yılında belirlenen 5 yıllık kalkınma planının başarısızlıkla sonuçlandığını itiraf etmişti.

Yönetiminin karşılaştığı zorlukları "şimdiye kadarki en kötü ve beklenmedik" şeklinde yorumlayan Kim, 5 yıllık yeni bir plan çağrısında bulunmuştu.

Kore İşçi Partisinin en üst düzey karar organı olan Kongre, en son 2016 yılında toplanmıştı.

KUZEY KORE'YE AYAK BASAN İLK ABD BAŞKANI

28 Haziran 2019'daki G-20 Liderler Zirvesi için Japonya’daki temaslarını tamamladıktan sonra Güney Kore üzerinden Kuzey Kore'ye geçen Donald Trump, Kuzey Kore'ye ayak basan görevdeki ilk ABD Başkanı olarak tarihe geçmişti. Askerden arındırılmış bölgede Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile tokalaşan Trump, sembolik olarak Kuzey Kore topraklarına adım atmıştı.

Kuzey Kore'nin nükleer programından vazgeçmesi için yürütülen müzakereler 2018 yılında hız kazanmış, Trump ve Kim ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da bir araya gelmişti. İki lider 'Kore Yarımadası'nın nükleerden tamamen arındırılması' konusunda kararlılıklarını dile getirmişti.

<p>Millet ittifakının ortağı İyi Parti'den, HDP'yi sevindirecek bir açıklama geldi. İyi Parti Genel

İyi Parti'den skandal çağrı: Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karıncaların şaşırtan gücü

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Ocak 2021)