• $15,9759
  • €16,8118
  • 931.952
  • 2393.61
17 Ocak 2022 Pazartesi 13:57 | Son Güncelleme:

Kuzey Kore ne yapmaya çalışıyor? Dünya merak içinde

Kuzey Kore ne yapmaya çalışıyor" Dünya merak içinde

2022 yılının ilk ayında dördüncü balistik füze denemesini yapan Kuzey Kore, Japonya, ABD ve Birleşik Milletlerin tepkisine neden oldu. Peki Kuzey Kore ne yapmaya çalışıyor?

Yeni yıla silah denemesi telaşıyla giren Kuzey Kore, 2022'nin 4. füze denemesini yaptı. Güney Kore ve Japonya'nın açıklamalarına göre Pyongyang yakınındaki bir havaalanından fırlatılan iki kısa menzilli balistik füze Japonya'nın açıklarında denize düştü.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin iki kısa menzilli balistik füzeyi başkent Pyongyang'ın dışındaki Sunan Havalimanı civarından fırlattığını duyurdu.

ABD ve NATO alarmda! Putin işaret fişeğini yaktı

'ULUSLARARASI TOPLUM İÇİN CİDDİ SORUN'

Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo, iki balistik füzenin maksimum 50 kilometre irtifada 300 kilometre seyrettiği tahminini aktararak "Kuzey Kore'nin füze teknolojisini geliştirmeye çalıştığı açık. Son dönemde bir dizi deneme, uluslararası toplum için ciddi sorun" dedi.

Füzeler peş peşe ateşlendi! Dünyaya "son dakika" olarak duyuruldu

Tokyo, Japon Denizi'nde Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğü sanılan füzelerle ilgili resmi tepkisini Pekin üzerinden Pyongyang'a iletti.

Bu, Kuzey Kore'nin iki haftada dördüncü füze denemesi oldu.

BM'nin balistik ve nükleer silah denemeleri yapmasına getirdiği yasak yüzünden sert yaptırımlar dayatılan Kuzey Kore'nin yasak ihlalleri 2022'ye girilmesiyle birlikte tavan yaptı.

Yunanistan'dan itiraf gibi açıklama: Uyguladığımız politika çıkmaz bir sokaktır

ZAMANLAMASI VE SIK SIK TEKRARLAMASI OLAĞANDIŞILIĞIYLA DİKKAT ÇEKTİ

Cuma günü tren vagonlarından kısa menzilli balistik füzeler fırlattığını ve Japon Denizi'nde amaçlanan hedefleri yok ettiğini duyuran Kuzey Kore, öncesinde de hipersonik füzeler olduğunu iddia ettiği iki silah denemesi gerçekleştirdi.

Genelde ülkenin önemli tarihi siyasi olaylarına işaret etmek veya ABD-Güney Kore füze tatbikatlarından hoşnutsuzluğunu dışa vurmak için silah denemesi gerçekleştirme eğiliminde olan Kuzey Kore'nin ocak ayı zamanlaması ve sık sık tekrarlaması olağandışılığıyla dikkat çekti.

Hadsiz açıklama: Seçilirsem Türkiye'yi AB'ye sokmayacağım

PENTAGON'DA 'HİPERSONİK FÜZE ABD'YE Mİ YÖNELİYOR' PANİĞİ

Salı günü Kuzey Kore'nin hipersonik füze denemesinin Pentagon'da sinir tellerini gerdiği, füzenin ABD'ye yöneldiği düşüncesiyle önlem olarak Batı Yakası'nda bir dizi uçuşun durdurulduğu belirtildi.

YAPTIRIMLARA MİSLİYLE KARŞILIK TEPKİSİ

Denemenin ardından, Washington'un Pyongyang'a 'kitle imha silahları veya bunları yollama araçlarını elde etmesine yardım etmekle' suçladığı bir dizi Kuzey Korelinin yanısıra bir Rus uyruklu kişi ve bir Rus firmasına ABD yaptırımı açıklandı.

Tatar'dan 'Eastmed' açıklaması: Gerçekçi bir proje değildi

Bunun üzerine Kuzey Kore, 'hipersonik füze programının geliştirilmesinin meşru hakkı olduğu, daha güçlü ve net tepkiyle karşılık vereceği' açıklaması geldi.

KITLIK, AÇLIK ALARMI

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Nisan 2021'de iktidardaki İşçi Partisi'nde seferberlik ilan eden konuşmasında, ülkenin 'tarihindeki en kötü ekonomik krizden' geçmesi yüzünden yeni bir 'çetin yürüyüş' başlattığını duyurmuştu. Bu terim, Kuzey Kore'de 1990'larda kıtlık ve açlıkla mücadele dönemi için kullanılıyor.

ABD'nin hamlesi Putin'i çok kızdırdı: Kırmızı çizgiyi aştınız

'BÜYÜK ÖLÜM KALIM MÜCADELESİ'

Kim, aynı zamanda liderliğe gelmesinin 10. yıldönümüne denk gelen yılbaşı konuşmasında, Kuzey Kore'nin 'büyük bir ölüm kalım mücadelesiyle' karşı karşıya olduğunu belirtirken, 2022 için ana hedefleri, ekonomik kalkınmayı hızlandırmak ve insanların hayatlarını iyileştirmek olarak koydu. Aynı zamanda hipersonik füzeler geliştirmek de dahil askeri gücü artırma sözü verdi.

  • kuzey kore son dakika
  • balistik füze denemesi
  • abd kuzey kore son dakika
En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor
En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor

En son teknolojiyle donatıldı... Doğu Akdeniz'de sondaj başlıyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor
Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor
Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

<p class='MsoNormal'>Sakarya Üniversitesi, Üniversiteler içiresinde düzenlenen  'Bahar Festivali' et

Bahar Festivalinin Yeni Adı: SAÜFEST

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister