• $32,864
  • €35,2222
  • 2453.54
  • 10771.4
10 Haziran 2024 Pazartesi 08:41 | Son Güncelleme:

Kurtarma planı katliamla sonuçlandı... Soykırımcıları ABD taşıdı!

Kurtarma planı katliamla sonuçlandı... Soykırımcıları ABD taşıdı!

İsrail'in 4 rehineyi kurtarmak için 274 sivili katlettiği kanlı operasyonu, ABD'nin Gazze Şeridi'nde insani yardım için kurduğu yüzen limandan organize ettiği ortaya çıktı. Limandan çıkan araçlara yerleştirilen askerler, fark edilince uçaklar mülteci kampına bomba yağdırdı.

İsrail güçleri, 4 İsrailli rehineyi kurtarmak için önceki gün Nuseyrat Mülteci Kampı'na saldırı düzelendi. Katliamlarda 64'ü çocuk, 57'si kadın olmak üzere 274 Filistinli hayatını kaybetti, 153'ü çocuk, 161'i kadın olmak üzere 698 Filistinli yaralandı. Kanlı rehine kurtarma operasyonun arkasında ABD çıktı. ABD'nin insani yardımları ulaştırmak için Gazze'ye kurduğu yüzer geçici limanın İsrailli askerlerin Nuseyrat'a girmesi için kullanıldığı öğrenildi.

YARDIM KAMYONUYLA GİRDİ

Rehine kurtarma operasyonunun yüzen geçici limandan çıkan bir yardım kamyonuyla gerçekleştiği belirtildi. Görüntüleri ortaya çıkan yardım kamyonunda ABD tarafından rehine operasyonu gerçekleştirecek İsrail askerlerini taşıdığı ve zırhlı araçların eşlik ettiği görüldü. Görüntülerde, İsrail askeri tanklarının eşlik ettiği kamyon ve sivil araçların mülteci kampının batı bölgelerine girdiği görüldü. İki görgü tanığı El Cezire'ye İsrail askerlerinin yardım kamyonları ve mobilya taşıyan kamyonlarla Nuseyrat'a geldiğini söyledi.

3 REHİNE DE ÖLDÜRÜLDÜ

Yardım kamyonunun içinde İsrailli askerlerin olduğunu tespit eden Hamas güçlerinin ateş açması sonucu çatışma çıktı. Kamyon olay yerinden kaçırılması için İsrail uçakları Nuseyrat mülteci kampı ve pazar yerini yoğun bombardıman altına aldı. İsrailliler 4 rehineyi kurtararak yeniden yardım kamyonuyla ABD'nin yüzen limanına geldi. saldırıda biri ABD vatandaşı 3 rehinenin de öldürüldüğü belirlendi.

ABD HÜCRESİ DESTEK VERDİ

Amerikan basınında ABD yönetiminden bir yetkiliye dayandırılan habere göre, ABD'ye ait özel bir "rehine hücresi" dört İsrailli esirin kurtarılmasında çok önemli bir rol oynadığını yazdı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, "ABD, Amerikan vatandaşları dahil hala Hamas'ın elinde bulunan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için tüm çabaları destekliyor. Buna, devam eden müzakereler ve diğer yollar da dahildir" dedi. CBS News'e konuşan iki ABD'li yetkili, ABD'nin İsrail güvenlik güçlerinin başarılı baskınına destek sağladığını doğruladı.

"REHİNELERİN TAHLİYESİ İÇİN KULLANILDI"

ABD Merkez Komutanlığı, yardım kamyonu ile operasyon görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin İsrail operasyonunda Amerikan yapımı iskelenin ve ekipman ya da personelin kullanılmadığını savundu. Açıklamada İsrail'in iskelenin güneyindeki alanı "rehineleri güvenli bir şekilde tahliye etmek için kullandığı" belirtildi. ABD İsrail'e yönelik tebrik açıklamasında ise şu ifadelere yer verdi: "7 Ekim'de ele geçirilen dört rehinenin başarılı bir şekilde kurtarılıp ailelerine iade edilmesinden dolayı İsrail Güvenlik Güçlerini tebrik ediyoruz."

"LİMAN MEŞRU HEDEF"

Rehine kurtarma operasyonunu gerçekleştiren İsrail askerlerinin yüzen limandan yardım kamyonu ile çıkış yaptığının ortaya çıkması sonrası Hamas bağlantılı medya kaynakları, ABD'nin 'Geçici Yüzer İnsani Yardım İskelesi'nin artık meşru hedef olduğunu belirtti.

"REHİNELER KATLİAM İÇİN KULLANILIYOR"

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, İsrail'in, Gazze'deki Filistinlileri öldürmeyi, yaralamayı ve sakat bırakmayı meşrulaştırmak için esirleri kullandığını belirtti. Albanese, "Rehinelerin kurtarılması 200 Filistinlinin İsrail ve yabancı olduğu iddia edilen askerler tarafından bir yardım kamyonunda saklanırken haince öldürülmesi pahasına olmamalıydı. 8 ay önce ilk ateşkes ve esir değişimi ele alındığında İsrail tüm esirleri canlı serbest bırakabilirdi. İsrail, Gazze'yi ve Filistinlileri bir halk olarak yok etmeye devam etmek adına bunu reddetti" dedi.

DÖRT KEZ ERTELENMİŞ

İsrail Savunma Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Daniel Hagari askerlerin operasyona özel olarak hazırlandığını belirterek, "İsrail kuvvetleri, rehinelerin tutulduğu dairelerin maketlerini inşa ederek hazırlandı. Operasyon daha önce üç veya dört defadan fazla iptal edilmişti. Güçlerimiz rehineleri ateş altındayken Gazze'den çıkardı" diye konuştu.

FİLİSTİNLİ SİVİL GİBİ GİZLENDİLER

Gazze hükümetinin Medya Ofisi Müdürü İsmail es-Sevabite, mülteci kampındaki katliama ilişkin şu bilgileri verdi: "İsrail ordusu, Nusayrat katliamını gerçekleştirmek için 2 sivil araç kullandı ve katliama katılan işgalci askerler yerinden edilmiş kişiler gibi kendilerini gizlediler. 89 evi ve bir binayı bombaladılar."

2 NUMARALI KATİL GANTZ İSTİFA ETTİ

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, istifa ettiğini açıklayarak, partisinin koalisyon hükümetinden çekildiğini belirtti. Netanyahu'ya seçim çağrısı yapan Gantz, ABD Başkanı Biden'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes planına da tam destek verdi. İsrail Savaş Kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da olağanüstü hal hükümetinden istifa ettiğini açıkladı.

İSRAİL'DE KRİZ

Gantz, "Netanyahu'ya sesleniyorum: Üzerin- de anlaşılmış bir seçim tarihi belirleyin. Halkımızın parçalanma- sına izin vermeyin" dedi.

ANKARA'DAN BMGK'YA SORUMLULUK ÇAĞRISI

Türkiye, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı'na yüzlerce Filistinli sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıya yönelik sert kınama mesajı yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı, yüzlerce Filistinli sivilin hayatını kaybetmesine neden olan, Nusayrat Mülteci Kampı'ndaki katliamı lanetledi. İsrail'in bu son barbarca saldırısıyla Gazze'de işlediği savaş suçlarına bir yenisini eklediği belirtilen açıklamada, "İsrail'in bu suçları işlemesine son vermek için başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) olmak üzere, uluslararası barış ve güvenliği korumakla görevli kurumları üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

"TESLİM OLMAYACAĞIZ"

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, dün Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı. Fidan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile bir araya geldi. Görüşmede Gazze'deki durum ve sunulan son ateşkes teklifi değerlendirildi. Haniye ise "İşgalciler bize kendi tercihlerini zorla kabul ettirebileceğine inanıyorsa 'hayal görüyor' demektir. Halkımız teslim olmayacak, direnişimiz bu cani düşmana karşı haklarımızı savunmaya devam edecek" mesajını verdi.

BRICS ZİRVESİNE KATILACAK

Bakan Fidan, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak için bugün Rusya'yı ziyaret edecek. Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşecek Fidan'ın Gazze'deki son gelişmeler, Ukrayna, Suriye, Libya ve Güney Kafkasya başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleleri ele alması bekleniyor. Görüşmelerde ekonomik ve ticari işbirliği önemli yer teşkil edecek.

  • israil
  • rehine
  • Nuseyrat Mülteci kampı
  • saldırı
3. Dünya Savaşı için dikkat çeken Rusya vurgusu! Ukrayna'da çamura battı, Batı'ya savaş ilan edemez
3. Dünya Savaşı için dikkat çeken Rusya vurgusu! Ukrayna'da çamura battı, Batı'ya savaş ilan edemez

3. Dünya Savaşı için dikkat çeken Rusya vurgusu! Ukrayna'da çamura battı, Batı'ya savaş ilan edemez

ABD'nin uçak gemisi vuruldu! Husiler, balistik ve seyir füzeleriyle hedef aldı
ABD'nin uçak gemisi vuruldu! Husiler, balistik ve seyir füzeleriyle hedef aldı

ABD'nin uçak gemisi vuruldu! Husiler, balistik ve seyir füzeleriyle hedef aldı

Türkiye'nin diri fay hatları! MTA haritayı güncelledi
Türkiye'nin diri fay hatları! MTA haritayı güncelledi

Türkiye'nin diri fay hatları! MTA haritayı güncelledi