• $9,5204
  • €11,0626
  • 547.672
  • 1509.92
5 Ekim 2021 Salı 11:33 | Son Güncelleme:

Kovid-19 hakkında ortalığı karıştıracak rapor... Çin'deki PCR testi alımları hastalığın 2019 yazında çıktığını gösteriyor

Kovid-19 hakkında ortalığı karıştıracak rapor... Çin'deki PCR testi alımları hastalığın 2019 yazında çıktığını gösteriyor
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Yeni tip koronavirüs hastalığının kökeni araştırılmaya devam ediyor. "Virüsün Çin'in Vuhan kentinde 2019 yazı kadar erken bir tarihte çıktığını" iddia eden rapor yayımlandı.

Trump ABD'si, virüsün Vuhan'daki bir koronavirüs laboratuvarının yakınındaki bir pazarda ortaya çıkmasının tesadüf olmadığını uzun süredir iddia ediyordu. Biden yönetimi ise ABD istihbarat teşkilatlarından pandeminin kaynağını bulma çabalarını hızlandırmalarını istedi. Pekin ile Washington arasındaki gerilimi körükleyen bir konu olan Çin'in virüsün kökenine ilişkin resmi hesabını sorgulayan bir rapor ortaya kondu.

Aksam.com.tr'nin Insider Paper'dan aktardığı habere göre, raporda, "Mayıs ayında artan harcamaların, bunu olası enfeksiyon için mümkün olan en erken başlangıç tarihi olarak gösterdiğine inanıyoruz" dendi.

Eski istihbarat memurlarından oluşan bir araştırma ekibi tarafından yayımlanan raporda, "Analiz edilen verilere dayanarak, virüsün Çin'in Vuhan kentinde 2019 yazı kadar erken bir tarihte ve kesinlikle Sonbaharın başlarında ölümcül bir şekilde yayılma olasılığının yüksek olduğu sonucuna vardık" dendi.

Üniversitelerden gelen PCR testi istekleri on kat, hayvan test laboratuvarlarından gelenler on kat ve Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden gelenler beş kat arttı.

Aylık tedarik verilerine göre, Halk Kurtuluş Ordusu'ndan gelen siparişler de Mayıs ayında arttı. Satın almaların aylık dökümü ipuçları sağlıyor. PCR testleri ve ekipmanına yapılan harcamalar, önceki yılların harcama modellerinden önemli ölçüde farklı, Mayıs ayından başlayarak 2019 yazında önemli ölçüde arttığı görülüyor.

Rapora göre, özellikle Wuhan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde 2019 yılında PCR testlerine 8,92 milyon yuan harcadı, bu da bir önceki yıl harcanan miktarın yaklaşık sekiz katıydı.

Araştırmaya dayanan rapora göre, İnternet 2.0 "salgının Çin'in DSÖ'ye COVID-19 hakkında bilgi vermesinden çok daha erken başladığına dair yüksek bir güvenle" sonuçlandı. Dijital adli tıp ve istihbarat analizi konusunda uzmanlaşmış siber güvenlik firması ek soruşturma talep etti.

MU Varyantı nedir, belirtileri neler?

<p>Almanya'da önemli bir ilk yaşandı. Türk  kökenli bir milletvekili, ilk kez federal mecliste başka

Federal meclise Türk başkanvekili

Dünyada ilk kez üretildi! Türk mühendis ''gücü çevirdi'' ambargoyu aştı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Ekim 2021)

Gizli kasa her şeyi değiştirdi! Tadilat sırasında şans eseri bulundu